tv3.lv

Sešas latviešu astronautu kandidāta atziņas, kas noder arī dzīvei uz zemes

“Esmu drošs, ja ne šajā, tad nākamajās kārtās kāds no Latvijas noteikti kļūs par astronautu. Vienlaikus – no šā atlases procesa var mācīties un iegūt ikviens, kurš dzīvē mērķtiecīgi vēlas kaut ko sasniegt,” uzskata Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins, kurš pats 2021. gadā bija viens no Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) astronautu kandidātiem.

18. maijā 17:00

Pērn EKA pirmo reizi 11 gados tās dalībvalstu pilsoņiem izsludināja pieteikšanos astronautu atlasei. Latvijas valsts pilsoņi tajā varēja piedalīties pirmo reizi, jo Latvija ir aģentūras asociētā dalībvalsts kopš 2020. gada 27.jūlija. Pavisam kopā atlasē bija pieteikušies vairāk nekā 22 000 kandidātu no visām EKA dalībvalstīm, tostarp 81 cilvēks no Latvijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaut gan par astronautu Irbins nekļuva, piedaloties atlasē, kas ilga vairākus mēnešus, viņš guva daudz vērtīgu atziņu, kuras var izmantot arī citās dzīves jomās. Tuvojoties konferencei “Deep Tech Atelier”, kur kosmosa tehnoloģijas būs viena no tēmām, atskatāmies uz mācībām, kas noderēs ikvienam uzņēmīgam cilvēkam.

”Šādā atlasē pavisam noteikti ir vērts piedalīties – ja esi izturējis kaut vienu kārtu, tad visu mūžu būsi astronautu kandidāts. To, savukārt, augstu novērtē darba devēji, tāpēc es aicinu jauniešus apsvērt šo iespēju nākamreiz, kad notiks atlase,” saka Irbins.

Galvenais – nebaidīties

Tagad, gadu kopš EKA atlases, Irbins atzīst, ka sākotnēji šķita, ka viņš īsti neesot tam piemērots, taču galu galā tika ļoti tālu – izturēja divas atlases kārtas. Tāpēc pirmā mācība: nevajag baidīties, ka tu neesi piemērots. Irbins uzskata, ka jebkuram, kam kosmoss ir kādreiz bijis sapnis, obligāti ir jāmēģina piedalīties astronautu atlasēs, jo tas ir bagātinoši, interesanti un sevi izaicināt kārtējo reizi nenāk par sliktu.

”Tur vairāk ir runa nevis par motivāciju, bet par drosmi. Tu apzinies, ka tu varbūt neesi ideāls kandidāts, bet tik un tā mēģini. Svarīgs nav tik daudz rezultāts, bet pats process. Tu vari iepazīt ļoti daudz cilvēku, iemācīties kaut ko jaunu sev. Tu uzsāc ceļu, kas ir pilns ar jauniem izaicinājumiem. Pat tad, ja tu pa to neaizej, tu tiec kaut kur tālāk, nekā ja nedari neko. Tas ir motivācijas pamats”, saka Irbins.

Liela nozīme ir arī “papīriem”

Otrā mācība ir tā, ka ļoti liela nozīme ir rekomendācijas vēstulei un CV, lai arī cik tas banāli neizklausītos.

”Man pilnībā mainījās viedoklis par to, cik liela tam ir nozīme. Mani konsultēja ļoti daudz cilvēku. Man sanāca ļoti daudz strādāt pie CV, bet rekomendācijas vēstuli rakstīju vairāk nekā mēnesi, tikpat ilgi strādāju pie sava CV. Tas nav vienkārši salikt datus par sevi, ļoti daudz jāiedziļinās, ko tieši meklē”, stāsta astronautu kandidāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nozarē vienmēr varēs atrast savu vietu, ja vien ir vēlēšanās

Pēc Irbina teiktā, EKA meklē cilvēkus ar ļoti specifisku iedzimtu intelektuālo un emocionālo īpašību kopumu. Būtībā, pēc EKA speciālistu paustā, katrs cilvēks piedzimst ar savu īpašo personību, īpašu veidu, kā viņš domā un reaģē. EKA meklē ļoti specifiskus personības tipus. Tas nozīmē, ka ļoti daudzi varbūt nav dzimuši, lai kļūtu par astronautiem. Tomēr, ja cilvēkam ir interese par kosmosu, ir ļoti daudz dažādu veidu, kā var strādāt kosmosa nozarē. Var, piemēram, būvēt kosmosa roverus un robotus, attīstīt tehnoloģijas, kļūt par zinātniekiem.

Nav jābaidās no konkurentiem

Ceturtā mācība – nevajag baidīties no konkurences, jo tā ir vide, kur tiek atlasīti tikai labākie no labākajiem. ”Es uzrunāju vairākus citus cilvēkus no Latvijas, kas arī gribētu kļūt par astronautiem. Mēs, pēc savas būtības, bijām konkurenti, bet tik un tā regulāri tikāmies, runājām, viens otram palīdzējām tikt uz priekšu. Tā, manuprāt, bija viena no galvenajiem atziņām – pat ja tu esi tādā konkurentspējīgā vidē, no konkurentiem nav jābaidās, ar viņiem ir jāsadarbojas – ar tiem cilvēkiem, kuri bija mani konkurenti, mēs gan apmainījāmies ar idejām par to, kā jāraksta CV un rekomendācijas vēstule, gan par to, kā gatavoties. Visi tie cilvēki tika tālāk,” stāsta Irbins.

Jālūdz palīdzība un nopietni jāgatavojas

Vēl viena atziņa no Paula Irbina pieredzes – nekad nevajag baidīties prasīt palīdzību. ”Nevajag domāt, ka tu esi pats labākais, pats gudrākais un tu tāpat visu zini – ir jāmāk prasīt palīdzību. Tā atziņa man nāca jau pašā sākumā, un tas man palīdzēja sagatavoties ne tikai pirmajai, bet arī otrajai kārtai. Es uzrunāju daudzus cilvēkus, un viņi tiešām bija gatavi palīdzēt”.

Globālā atziņa ir tā, ka vienmēr jāmēģina gatavoties un ieguldīt daudz laika. Paruna ”grūti mācībās, viegli kaujā” šeit ļoti labi iederas.

Kosmosa industrijā darba pietiks visiem

Galvenais, kas ir jāsaprot, ka kosmosa industrija nav kaut kas atsevišķs, kā, piemēram, kokapstrāde vai medicīna. Tā sevī ietver ļoti plašas dažādas jomas, kur ir gan elektronika, gan radiosakari, gan materiālzinātnes, gan ķīmija un bioloģija, medicīna, pat psiholoģija un daudzas citas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kosmosa nozare nav tikai tiem, kas ražo satelītus un raķetes. Piemēram, tiek izstrādātas dažādas tehnoloģijas, kas noderīgas arī uz zemes. Kosmosā mēģina atrast veidus, kā attālināti diagnosticēt cilvēkus un pat viņus ārstēt.  Mums katram rokā ir telefons ar skārienjutīgu ekrānu, kur iekšā ir GPS, arī tas viss ir kosmosa tehnoloģiju attīstības rezultāts.

Kosmosa tehnoloģijas nonāk pie mums ikdienā. Nerunājot par to, ka mēs pētām zvaigznes, komētas un nākotnē varbūt varēsim ražot nevis uz zemes, bet, iespējams, pārnest ”netīro” ražošanu uz kosmosu. Attīstības potenciāls ir milzīgs. Pirms simtiem gadu mēs sākām apgūt jūras plašumus, pēc tam arī gaisa plašumus, kosmoss ir nākamais lielais ”okeāns”, kuru mēs apgūsim.

Zinātņietilpīgajai uzņēmējdarbībai un inovācijām veltītā konference ”Deep Tech Atelier” norisināsies no 19. līdz 20.maijam klātienē “Hanzas peronā”, Rīgā. Vienlaikus tā būs skatāma arī tiešraidē. Reģistrācija konferencei ir bez maksas deeptechatielier.com.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm