tv3.lv

Speciālists: kas ir zobu kapes un kādas breketes izvēlēties?

Kad ir pieņemts lēmums, man būs skaisti zobi, ir laiks izvēlēties breketes vai kapes. ”Breketes un kapes var likt arī pēc 30,” ir pārliecināta Dr. Iveta Jankovska, sertificēta ortodonte, Rīgas Stradiņa Universitātes Ortodontijas katedras docente.

”Viszināmākie veidi ir metāliskās un keramiskās breketes. Keramiskās ir estētiskākas, mazāk pamanāmas, baltas. Šajā gadījumā atšķirība ir vairāk izskatā un cenā, ne tik daudz efektivitātes ziņā. Apakšžoklī parasti mēs iesakām metāliskās breketes. Pirmkārt, tās mazāk redz un vēl ir tāds aspekts, ka keramiskās breketes ir no cietāka materiāla un, ja ir breketes uz apakšējiem zobiem, tad augšējie zobi var pieskarties breketēm un tā var nodilt augšējie zobi,” skaidro Dr. Iveta Jankovska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Metāla breketes.

Vislētākais, bet noteikti ne sliktākais variants. Metāla breketes izgatavotas no augstvērtīgu metālu sakausējuma un atzītas par ļoti efektīvām. Vienīgais mīnuss – tās ir visiem redzamas.

Keramiskās breketes.

Nedaudz dārgāks variants. Darbības sistēma ir tāda pati, atšķiras tikai materiāls – metāla vietā ir keramika. Breketes ir zobu krāsā un ir daudz mazāk redzamas. Keramiskās ir pieaugušo pacientu visvairāk pieprasītās breketes.

Lingvālās jeb iekšējās breketes.

Dārgākais brekešu variants. Atšķiras novietojuma veids un materiāls – tas ir zelta sakausējums. Šīs breketes tiek stiprinātas zobu rindas iekšpusē, tāpēc nav redzamas. Tiek izgatavotas katram pacientam individuāli. Tomēr lingvālās breketes šobrīd ir zaudējušas savas pozīcijas, jo izmaksu un zobu regulācijas efektivitātes dēļ ar tām konkurē modernāka aparatūra – zobus taisnojošās kapes.

Kas ir kapes?

Kapes ir visestētiskākās. Praktiski neredzamas, caurspīdīgas un izņemamas. Var ļoti labi notīrīt zobus.

Dr. Iveta Jankovska

”Breketes nav izņemamas. Tās stāv visus divus gadus. Kapes, paēd, izņem, iztīri zobus un ieliec. Daudz vieglāk ir nodrošināt higiēnu un ir diezgan paredzams rezultāts.”

Ar kapēm metodika ir tāda – tiek noskenēti pacienta zobi un elektroniskā informācija par tiem tiek ievadīta datorā. Zobu tehniķis veic datorsimulāciju datorā un pacients var redzēt gala rezultātu. Pacientam ārstēšanas sākumā jau ir vīzija, kā tas varētu izskatīties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Varētu būt īsāks ārstēšanas laiks. Kapes nēsā visu laiku, ņem ārā ēšanas laikā un kad tīra zobus. Vidēji 22 stundas diennaktī. Vienu kapi nēsā apmērāmam 10 dienas līdz divas nedēļas, atkarībā no ārstēšanas protokoliem, un tad pāriet uz nākamo kapi un atkal nēsā 10 – 14 dienas un tā turpina. Ja ārstēšanas plānā ir paredzētas 20 kapes, tad principā pacients var saprast, ka ārstēšana varētu ilgt apmēram 200 dienas. Zobus taisno pietiekami efektīvi. Mēdz būt ļoti sarežģīti gadījumi, kad kapes nevar izmantot, bet to izvērtēs ortodonts un ieteiks labāko ārstēšanas metodi,” teic Dr. I. Jankovska.

Pasaulē ir prakse, ka ar kapēm ārstē arī vispārējās prakses zobārsti, bet arī tur nepieciešamas zināšanas ortodontijā.  ”Vienkāršos gadījumos regulāciju ar kapēm, protams, var veikt arī vispārējas prakses zobārsts. Diezgan daudzi piedāvā kapes. Ja ir specifiskākās, sarežģītākas lietas, tad noteikti jāvēršas pie ārsta ortodonta, kuram ir sertifikāts.”

Kāpēc radies mīts, ka breketes bojā zobus?

”Tāpēc, ka cilvēki netīra zobus! Pati brekete nekādi nevar īsto zobu sabojāt, jo ir tikai metāla gabaliņš uz zoba. Tas jau pats neko sliktu nedara. Uz zoba ir svešķermenis un tāpēc aplikums krājas daudz intensīvāk. Līdz ar to, protams, zobi jātīra vairāk, rūpīgāk, ilgāk un jāizmanto speciālas birstītes. Par to parasti ordodonts izstāsta. Biežāk jāiet pie higiēnista. Zem breketa apakšā nekas nevar sakrāties, jo tas ir blīvi pielīmēts pie zoba. Kad noņem breketi, tad apkārt ir pleķi, caurumi, bet, kur bija brekets, tur ir veseli, balti zobi,” skaidro I. Jankovska.

Pats galvenais ir higiēna un prātīgi ar cietām lietām

”Iet pie zobārsta var arī ar breketiem, bet labāk salabot pirms regulācijas. Ja ir slikta higiēna, tas ir viens no iemesliem, kāpēc varam atteikt regulāciju. Ja pat bez breketiem ir slikta higiēna – aplikums, zobakmens, asiņo smaganas, tad pilnīgi skaidrs, kad ar breketiem būs daudz trakāk. Tas ir vissvarīgākais arī regulācijas laikā,” neslēpj Dr. I. Jankovska

Dr. Iveta Jankovska

”Ar breketiem nav ieteicams ēst cietas lietas – riekstus, burkāni jāsarīvē un āboli jāsagriež šķēlītes, jo brekets ir pielīmēts ar līmi, lai pēc tam breketu var noņemt nost, netraumējot zobu. Ja uzkožas kaut kas ciets uz breketa, tad brekets var atlīmēties. Tas pagarina ārstēšanas laiku. Pacientam ir lieku reizi jābrauc pie ortodonta un brekets jāpielīmē atkārtoti. Nav ieteicams ēst arī lipīgas lietas – košļenes, īrisa konfektes. Ieteicams izvairīties arī no cepumiem un čipsiem, jo tie ļoti salīp ap breketiem, tad ir grūti iztīrīt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzliekot aparatūru zobi var būt jūtīgi vai sāpīgi trīs līdz sešas dienas. ”Zobi kaulā tiek bīdīti un pārvietoti, tāpēc arī sāp. Sāpes nav ļoti izteiktas, drīzāk ir īdoša, velkoša sajūta un sakožot zobi ir jūtīgi. Sākumā var iedzert kādas pretsāpju zāles. Tāpat vienu vai divas dienas sāp, kad ir pievilkšana, kas parasti ir reizi divos mēnešos, kad ir sistēmas aktivācija mainot lokus.”

Kas notiek pēc tam?

Kad zobi saregulēti un tev noņems breketes vai kapes, ar to diemžēl vēl viss nebūt beigusies.

Dr. Iveta Jankovska

”Tad ir visvarīgākā daļa, noturēt rezultātu, lai tas ir skaists un pievilcīgs uz ilgu laiku. Organisms dzīves laikā mainās. Mainās ādas, asins, kaulu sastāvs, novecojam. Neatkarīgi no tā vai ir bijusi regulācija vai nav bijusi, zobi dzīves laikā staigā. Tas ir pilnīgi normāls fizioloģisks process. Kad noņem breketes ir skaidrs, ka būs jānēsā retensijas aparatūra, kas tad arī noturēs zobus esošajā pozīcijā. Tā var būt gan izņemama (retensijas kape), gan fiksēta (neliela metāla stieplīte, ko no iekšpuses pielīmē priekšējiem zobiem) – piemērotu aparatūru noteiks ortodonts.”

Pirmajā gadā pēc zobu regulācijas retensijas kape jāliek katru nakti, tāpēc arī tā bieži tiek dēvēta par ”nakts kapi”. To iesaka arī pret zobu griešanu jeb bruksismu, jo daudzi miegā griež zobus un tad tie var nodilt, ja netiek likta kape.

Pēc gada ortodonti iesaka kapi turpināt nēsāt, ieliekot to uz nakti, piemēram, pāris reižu nedēļā. Jo ilgāk retensijas aparatūru lieto, jo labāk. Ideālā variantā to vajadzētu nēsāt visu mūžu – kamēr vien gribi taisnus zobus. Tāpat arī reizi gadā jāapmeklē ortodonts, lai pārliecinātos, vai nav kādu nevēlamu izmaiņu, ko cilvēks pats var nepamanīt.

Cik tas maksā?

Vidēji ir jārēķinās ar diviem gadiem, un tas varētu izmaksāt no 600 eiro (vienam žoklim metāla breketa bez ārsta vizītēm un izmeklējumiem) līdz 4000, ja lieto kapes (bez ārsta vizītēm un izmeklējumiem)

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sākotnējie diagnostiskie izmeklējumi

  • Ortodonta konsultācija – 30–50 eiro.
  • Diagnostiskie izmeklējumi (rentgenattēli, fotogrāfijas, intraorālā skenēšana) līdz 100 eiro.

Breketes

  • Metāla breketes ap 600 eiro vienam žoklim.
  • Keramiskās breketes ap 850 eiro vienam žoklim.
  • Vidēji reizi divos mēnešos regulārās kontroles pie ortodonta. Vizīte maksā vidēji 50 eiro.

Kapes no 1500 – 4000 eiro abiem žokļiem (atkarībā no kapju skaita), vizītes reizi 2 – 3 mēnešos. Vizīte pie ortodonta maksā vidēji 40 – 50 eiro.

Par to, ka breketes var likt arī pēc 30, lasi rakstā Holivudas skaistais smaids: Vai ir gudrs lēmums pēc 30 gadu vecuma likt breketes? 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm