tv3.lv

Vasaras saulgriežu maģiskie rituāli arī pilsētniekiem

Šogad vasaras sākums ir 21. jūnijā pulksten 12.14. Nakts no 21. jūnija uz 22. jūniju ir ne vien visīsākā, bet arī maģiskākā nakts. Šis ir laiks, kad smelties mūsu senču zināšanas, izjust savu piederību dabai, kā arī gūt spēkus un enerģiju visai vasarai un gadam.

20. jūnijā 16:43

Vasaras saulgriežu rituāli pamatā ir saistīti ar uguni, ūdeni un zāļu spēku, kam šai naktī piemītot dzīvinošs spēks, tāpēc jāpeldas ezeros un upēs, kas tek pret sauli vai vismaz jāvārtās rasā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maģiskie rituāli pilsētas dzīvoklī

Pīlādzis – aizsardzībai. Jānes mājās pīlādža zars, ko likt pie durvīm pret ļaunajiem gariem, bet jau kokā jāizvēlas tāds zars, kurš veido žuburīti. Zars jānolauž un jāvelk pa zemi līdz mājām. Jānoliek pie durvīm un jātur līdz nākamajam gadam. Tad mājās nenāks ļauni gari.

Vēl ļauno garu un raganu atvairīšanai izmantoja ērkšķus, dadžus un nātres.

Iemācies vismaz vienu latviešu tautasdziesmu, kuru skaitīt vasaras saulgriežu naktī. Vislabāk izvēlēties tādu, kurai piemīt enerģētisks un dziedinošs spēks, piemēram,

Bur man buri, skauž man skauģi,
Nevar manis izpostīt:
Dieviņš taisa dzelžu sētu
Apkārt manu māju vietu.

Sievietes garos svārkos un ar ziedu vainagu. Vasaras saulgriežos sievietei ieteicams ģērbties kā sievietei, nevis biksēs, bet garos svārkos. Izjust savu sievišķību un ļaut zemes enerģijai brīvāk iekļūt sievietes klēpī. Sievišķīgs izskats – garie svārki un galvā vainags – dod sievietei spēku un padara viņu īpaši pievilcīgu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja esi ārpus pilsētas

Dedzini uguni pēc iespējas augstākā vietā, jo ticējumi vēsta, ka uguns nes svētību tik tālu, cik tālu redzams tās spīdums. Uguns jāaizdedz saulrietā un jāuztur degot līdz pat Jāņu dienas rītam. Tāpēc arī pazīstami ticējumi par to, ka nepieciešams visu nakti palikt nomodā, jo kādam taču ugunskurs jāsargā.

Saules simbolu – degošu uguns rituli laida no kalna lejā upē vai ezerā. Jauka ir arī pāri ugunskuram lēkšanas tradīcija. Tas jādara, lai attīrītos no visa liekā. Jaunieši lec, sadevušies rokās, lai burvju spēks to vienotu kopā.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Vajag peldēties rīta rasā. Tai piemīt dziedinošas spējas. Vislabākais laiks rasas peldei ir tieši 22. jūnija rīts. Ja var izvēlēties, jādodas uz pļavu netālu no meža. Šāda vārtīšanās ļoti norūda imunitāti un palīdz atveseļoties, sevišķi vērtīga pelde rasā ir cilvēkiem, kas cieš no depresijas vai ilgstoši mokas ar melanholisku noskaņojumu. Tāpat šis rituāls vairo skaistumu.

Daba ap saulgriežu laiku ir pilnā plaukumā un saule savu enerģiju dāvā visdāsnāk. Tāpēc šajā laikā vāktajām zālēm ir dubultdziedinošs spēks. Vislabāk 21.jūniju (Ziedu vai Zāļu dienu) pavadīt klusi, meditatīvi, pie dabas, neko neēst, bet dzert zāļu tēju, iet pirtī, lai fiziski un garīgi attīrītos.

Vasaras saulgrieži Jūrkalnes Ugunspļavā

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Ja vēlies šo maģisko nakti pavadīt lielākā pulkā, tad 21. jūnijā pulksten 20.00 trīspadsmito reizi gada garākajā dienā un īsākajā naktī Jūrkalnē svinēs vasaras saulgriežus. Piedzīvo saulgriežu nakts burvību kopā ar folkroka grupa “Iļģi”, Rīgas Danču klubu. Tā pat šajā naktī gaidāma folkloras kopu sadziedāšanās, notiks saulgriežu tradīcijas un rituāli.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm