"Naids ir daļa no mūsu DNS." Alekss Gibnijs un Stīvens Spīlbergs pēta naida vēsturi

Televīzijā Go3 pieejams dokumentālais sešu sēriju seriāls “Kāpēc mēs ienīstam”, kas pēta naida vēsturi, kā arī medicīnisko aspektu dusmām, negācijām, agresijai. Sešu sēriju seriāla ideja pieder “Oskara” balvas laureātiem – Aleksam Gibnijam un Stīvenam Spīlbergam.

25. martā 18:09

Pasaules vēsturē naids un konflikti ir bijuši daļa no cilvēku pieredzes. Sākot ar šausminošām galējībām, piemēram, holokaustu vai Ruandas genocīdu, kad naids ir veicinājis masu iznīcināšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Neiztikt bez ikdienas incidentiem, piemēram, iebiedēšanu rotaļlaukumos vai izsmiešanu skolās un sociālajās platformās. Naids veido mūsu dzīvi neskaitāmos veidos.

Seriāls parāda naidu ne tikai vēstures aspektā, bet arī naidu ikdienas dzīvē – vardarbīga sāncensība sporta spēlēs, naidpilna retorika, kas valda sociālajos medijos, nesaskaņas, kas rodas domstarpībās par politiskajiem spēkiem, rasi, reliģiju, seksuālo orientāciju.

“Kāpēc mēs ienīstam” uzsver, ka ikviens no mums spēj ienīst, bet kāpēc tikai daži, šo naidu pārvērš postošā spēkā?!

Portālā “Discovery.com” teikts, ka “Kāpēc mēs ienīstam” balstās uz progresīvo žurnālistiku un revolucionāriem pētījumiem psiholoģijā, bioloģijā un neirozinātnē. Tiek izsekots naids līdz pat evolūcijas pamatiem, pētīta tā spēcīgā ietekme uz indivīdiem un sabiedrību visas cilvēces vēsturē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Seriāla veidotāji Alekss Gibnijs un Stīvens Spīlbergs, kopā ar režisoriem Gītu Gandbīru un Semu Polandu uzskata, ja cilvēki sāk izprast savu prātu, viņi var atrast veidus, kā cīnīties pret naidu un novērst tā izplatīšanos.

“Nokļūšana līdz cilvēka “saknei” ir kaut kas ne tikai aizraujošs, bet arī nepieciešams, lai saprastu, kas mēs esam. Seriāls ir pētījums – mēģinājums saprast, kāpēc mēs ienīstam, izmantojot zinātni un izpratni par mūsu cilvēcību. Naids ir daļa no mūsu DNS. Ja mēs saprotam, kāpēc mēs rīkojamies tā, kā mēs rīkojamies, mēs varam mainīt veidu, kā mēs rīkojamies. Tas ir tas, kāpēc mēs esam unikāli,” portālā “Discovery” par seriāla saka idejas autori.

Naida rašanos seriālā pēta eksperti – kognitīvā zinātniece Lorija Santosa, evolucionārais antropologs Braiens Hērs, žurnāliste un autore Dželani Koba, ekstrēmisma eksperte Saša Havličeka, starptautiskā krimināljuriste Patrīcija Višera Sellersa un neirozinātnieks Emīls Bruneau.

Skaties šo un citus šovus un seriālus nākamās paaudzes televīzijā Go3!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm