Aktrises Regīnas Devītes Zviedrijas ceļojuma piezīmes

Augusts vēl ir atvaļinājuma mēnesis, tāpēc vēl var ieplānot kādu ceļojumu, un kāpēc lai tas nebūtu uz Zviedriju. Seriāla “UgunsGrēks” Zentiņa, aktrise Regīna Devīte, dalās savā ceļotājas pieredzē un iesaka savas mīļākās Zviedrijas vietas.

2022. gada 5. augustā 12:52

Regīna Zviedriju iepazina un iemīlēja, pateicoties teātrim. Pirmais ceļojums uz Zviedriju bija pirms kādiem 30 gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pirms kādiem 30 gadiem pirmo reizi bijām viesizrādēs ar “Leļļu namu”. Aizbraucām uz Falunu (Falun). Man tas bija milzīgs pārsteigums, vēl kā šodien atceros, kā braucām pa tiem ceļiem, kur ceļi vijas cauri klintīm, apkārt akmeņi. Tā skarbā daba. Kā koki aug uz akmeņiem. Mēs bijām tikai uz kādām trīs dienām. Es netiku lejā raktuvēs, bet tas bija mans sapnis, kas piepildījās šovasar,” stāsta Regīna.

FOTO: REGĪNA DEVĪTE

Pēc trīs gadu pārtraukuma, Regīna šovasar atkal varēja atgriezties Zviedrijā.

“Zviedrijā es varu nokļūt un kaut ko apskatīties tikai pateicoties citiem cilvēkiem, kas kopā ar mani ceļo. Šogad braucu kopā ar ģimeni – dēlu, vedeklu un viņas vecākiem. Man patīk ceļot ar prāmi un mašīnu. Prāmī noskaņojies ceļojumam un, kad tuvojies Zviedrijas krastam, tad paveras tas skaistais, skarbais dabas skats ar šērām. Vieta, uz kuru es parasti braucu ir vairāk kā 500 kilometri no Stokholmas – Kramfora (Kramfors). Tur ir ļoti skaisti. Kalnains. Arī pašu zviedru iecienīta atpūtas vieta,” stāsta Regīna.

Regīnu valdzina skarbā Zviedrijas daba. Tas atšķirīgais no Latvijas zaļās dabas.

“Mani aizrauj tieši Zviedrijas daba. Lai gan šoreiz es izstaigāju arī Stokholmas skaisto promenādi, apskatīju skaisto karaļa pili. Tieši Zviedrijas daba un tie kalni, jo mums jau viss tas pamatklintājs, ko Zviedrija var redzēt, ir zem lielas smilšu kārtas un to mēs neredzam, bet Zviedrijā tas viss ir redzams,” smaidot stāsta Regīna.

Regīna šovasar spēja piepildīt savu 30 gadu sapni, nobraukt lejā Falunas vara raktuvēs.

“Šogad redzējām daudz ko tādu, ko nebijām redzējuši. Pirmkārt, jau Falunas raktuves. Raktuves, no kurām ilgu laiku bija atkarīga visa Zviedrijas bagātība un varenība. Tad bijām pavisam mazā ciematiņā Vira Bruks (Wira Bruk), kurā ir tāds pavisam niecīgs brīvdabas muzejs, salīdzinājumā ar mūsu Brīvdabas muzeju. Tas bija veltīts kalēja amatam. Tilti, ceļi arī cilvēku radītās lietas ir apbrīnojamas,” stāsta Regīna.

Regīna Zviedrijā bija tikai nedēļu, starp seriāla “UgunsGrēks” filmēšanas pauzēm, tāpēc arī šoreiz bija lietas, kuras nepaspēja apskatīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bija velēšanās uzkāpt kalnā, bet daba ieviesa savas korekcijas. Uznāca negaiss un tad mēs vērojām zibeņus. Tas arī bija skaisti,” atceras Regīna. Taču pirms trim gadiem Regīna bija Skulskogenas nacionālais parkā (Skuleskogen National Park).  Zviedrijas nacionālais parks Vesternorlandes (Västernorrland) apriņķī, Baltijas jūras piekrastē, Zviedrijas ziemeļos. Tas aizņem 30,62 km2. Tur paveras klinšaini, tālu skatāmi līči un fjordi. Slatdalskrevanas aizā ir iesprūdis milzu akmens, ko savām acīm skatīja arī Regīna.

Zviedrijā ir vietas, kurās Regīna labprāt atgriežas.

“Vēl tur ir ārkārtīgi skaista Rotsidanas (Rotsidan) pludmale. Akmeņaina ne tāda kā mūsu. Peldēt arī Zviedrijā kurā katrā vietā iet nevar. Ir speciālas peldvietas. Tāpat zviedri neiet mežā ne sēņot, ne ogot. Viņi vai nu tirgu nopērk, ko taizemiešu meitenes salasa, vai visu pērk veikalā,” stāsta Regīna.

Ne tikai daba Zviedrijā ir skarba. Ir arī skarbi vēstures notikumi, par kuriem klīst leģendas. Viena tāda vieta ir Raganu kalns (Torsåker. Witch mountain). Vieta, kura 1675. gadā bija lielākā raganu prāva Zviedrijā, kura sadedzināja 65 sievietes un sešus vīriešus. Tagad šajā kalnā kokos saķērušās pūkas, kas izskatās kā sirmi mati.

Šī bija Regīnas piektā reize Zviedrijā, bet viņa teic, ka noteikti ne pēdējais, jo Zviedrija ir tik liela, ka nepietiks visa mūža, lai to apskatītu.

“Droši vien aizbraukšu vēl. Vajadzētu aizbraukt arī kur citur, piemēram, uz Zviedrijas dienvidiem. Zviedrijas dienvidi ir diezgan sarežģīti, jo tur brauc arī paši Zviedri un kempings ir jāpiesaka gadu iepriekš, jo pēdējā brīdī ir ļoti dārgi,” stāsta Regīna un nosaka: “Zviedrija ir tik liela, ka nepietiks visa mūža, lai to apskatītu. Skaisti skati, kad uzkāp klintī un paveries plašumā. Savukārt, zviedriem ir sapnis, redzēt horizontu, jo viņiem ir robotā krasta līnija ar šērām un viņiem nemaz tā horizonta nav. Brīžiem nevar saprast vai tā ir jūra vai ezers, jo jūra ir iebrāzusies sauszemē. Skarba, bet skaista daba. Un tad, kad es atgriežos, tad te ir tik jauki, tik mīļi. Latvija šķiet, zaļa, pūkaina un mīļa.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Regīnai patīk ceļot. Arī mazajos ceļojumos pa Latviju. Regīnai sagādā prieku iepazīt jaunas vietas un uzzināt vietas vēsturiskos faktus.

“Vēl viens ārkārtīgi skaists moments, ko es katru reizi izjūtu, kad es atgriežos Rīgā, man Latvija liekas vēl mīļāka, tāda maza, mīļa, ļoti, ļoti zaļa un mierīga. Zviedri jau arī ārkārtīgi mīl savu zemi, lai gan viņiem tā dabas mīlestība ļoti atšķiras no mūsējās. Mēs sevi izjūtam kā dabas daļu, bet zviedrs jūsmo, apbrīno, bet viņš ir nost no dabas. Es vispār kājām gājējus ceļotājus tur neredzēju. Tas nav iespējams. Pa šosejas malām neviens neskraidīja ar mugursomu. Viņi aizbrauc līdz konkrētai vietai. Tur visur ir dabas takas, apskatāmi diezgan civilizētā veidā. Zviedrs uz dabu skatās un priecājas no malas. Tā ka viņš būtu daļa no dabas, viņš nemaz tā neizjūt. Vismaz man tāds priekšstats ir radies,” stāsta Regīna.

Regīnai ir savs kempings Kramforā (Kramfors), ko viņa iesaka arī citiem.

“Ir vērts uz Zviedriju aizbraukt. Piemēram, mūsu kempings, kur mēs apmetamies, ir ļoti demokrātisks, viena nakts izmaksā ap 15 eiro. Viss nepieciešamais ir. Ja ir vēlēšanas, tur pat lejā, pilsētā, pie kempinga ir baseins un sauna, kuru var apmeklēt kempinga iemītnieki. Vienīgi tas darba laiks saunai un baseinam nav īsti labs, līdz sešiem vakara, bet, ja esi aizbraucis tā tālāk un vēlies vairāk ko apskatīt, tad nevar paspēt. Tad ir tikai kempinga duša,” smaidot stāsta Regīna.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Jaunā “Ugunsgrēka” sezona būs kā ballīte, kurā satikt iemīļotus cilvēkus un iepazīties ar jauniem. Pētersona viesnīcā notiks patiešām trakas lietas. Cīņa par mantu, greizsirdība, zādzības un blēdības, baumas un pārpratumi, mīlas mokas un cirks. Ja tā par maz - būs arī slepkavības mēģinājumi. Un ne tikai mēģinājumi. Kopā ar iemīļotiem aktieriem skatītāji varēs atgriezties pilī un sekot līdzi tēlu gaitām. Un atcerieties – Zenta visu dzird, Milda visu saprot, Leons par visu filozofē, Gunārs ved uz pareizā ceļa, Helēna visu rāda internetā, bet Vadimam un Silvijai ir jauns bizness. Un ir jauni tēli, kurus mīlēt un nīst. Neizpaliks arī pārsteigumi no pagātnes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm