tv3.lv

Ilze Vazdika: "UgunsGrēks" – tā tomēr ir mana vieta

Par atgriešanos seriālā “UgunsGrēks” aktrise Ilze Vazdika teic: “Es piekritu. Kā lai atsaka?… Es domāju, kā tā tomēr ir mana vietiņa. Žēl būtu pateikt, nē. Kaut ko jau es vēl varu.”

12. augustā 12:14

Sākoties pandēmijai, aktrise Ilze Vazdika atstāja Dailes teātri. Tas nebija tikai pandēmijas ietekmēts lēmums, daudz svarīgāka bija Ilzes pašsajūta. “Tāda es vairs nevaru iet uz skatuves. Neierasti strauji iestājās vecums,” aizejot no teātra, teica Ilze.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saruna ar “tv3.lv” notiek seriālā filmēšanas laukumā Bīriņu pils lielajā zālē. Apkārt liela murdoņa, satraukums, jo ir patiess prieks, ka pēc piecu gadu pauzes, no 10. oktobra skatītāji jaunās paaudzes televīzija Go3 varēs skatīties jaunākās seriāla “UgunsGrēks” “Atgriešanas” sērijas.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Mūsu saruna sākās ar jautājumu, vai Ilzei bija viegli piekrist atgriezties seriālā un turpināt sirsnīgās viesnīcas pavāres Mildas lomu.

“Katrā ziņā ar pārdomām. Es jau aizgāju prom no teātra,” pēc dziļas nopūtas Ilze turpina: “Sākumā bija šoks, bet tāds labdabīgs. Man zvanīja Ilze Bētiņa (režisore – red.), vairākas reizes pārprasīju un es tik varēju iesaukties: “UgunsGrēks! UgunsGrēks!” Aktieri jau atvadās no savām lomām seriālā, tāpat kā teātrī, kad tev noņem lugu, tad viss ir cauri. Es aizmetu eksemplāru, un viss. Te, acīmredzot, iznāk tagad turpinājums. Es piekritu. Kā lai atsaka?…”

Ilze Vazdika

“Es domāju, kā tā tomēr ir mana vietiņa. Es jau teātrī nekādas tādas varones neesmu spēlējusi. Es esmu aktrise raksturotāja. Žēl būtu pateikt, nē. Kaut ko jau es vēl varu.”

Pēc atgriešanās filmēšanas laukumā, kas tagad tiešām ir Bīriņu pils, Ilze atceras pirmās sajūtas.

“Ilgi jau nekas nebija bijis, bet tas ir tā kā vecam zirgam, kā tevi sāk iedresēt, tā viss aiziet pa vecam. Visas iemaņas jau ir. Un vecie “kadri”. Prieks, ka diezgan daudz mēs tomēr esam palikuši. Ar to arī pietiek, lai tas kodols paliktu. Es jau saku, ka tagad vajag attīstīt jauniešu līnijas un mums, tos vecos, bišķiņ atbīdīt, lai jaunie mīlējas, lai ir interesanti. Ko tur tikai mūs vecos,” smaidot teic Ilze.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Interese par seriālu “UgunsGrēks” nav mazinājusies visus piecus gadus un tikai pirmās ziņas, ka seriāla filmēšana turpinās, sacēla vētru sociālajos tīklos un neviltotu interesi, ko varēs redzēt jaunajās sērijās. Cilvēki jau gaida to, kas bija. Uz to gan Ilze strikti nosaka:

“Nu nebūs tā! Nu nebūs tieši tā kā bija. Nē, nevar gaidīt to, kā bija. Vienkārši skatīties. Kaut ko jau viņi atcerēsies un mēs arī, it kā tie paši tēli esam. Es jau neesmu cita. To pašu nevajadzētu gaidīt. Tad var iznākt vilšanās.”

Bīriņu pilī sanākušie ik pa laikam aktierus te uzrunā vārdā, te seriāla varoņa vārdā, kad vaicāju Ilze, vai Mildas loma vairāk ir traucējusi vai palīdzējusi ikdienas dzīvē, viņa tik nosaka:

“Traucējusi nav, katrā ziņā, nē, nē…. Ko tur arī palīdzējusi?… Aktiera darbs jau ir tāds, tev ir loma un tu viņu veido. Traucējis nekādā gadījumā. Es jau arī te neko nedaru. Ir citas lomas, kurās ir jāpārtop, bet te es jau neko nedaru. Es tikai nepārtraukti spēlēju skatiņus ar to attieksmi, kā ir pret katru varoni un tas ir viss. Es neteikšu, ka man tas ir grūti. Man diezgan viegli iet tas viss. ”

Ilze Vazdika

“Man filmēšana nesagādā grūtības, kad būtu jāsaka: “Vai, man atkal filmēšana!” Nē, es tā mierīgu skatu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vērojot Ilzes varoni Mildiņu ekrānā, nevilšus rodas sajūta, ka viņa ir kā tāda mīļa lielās “UgunsGrēka” ģimenes omīte.

“Tā tas ir iznācis,” smaidot nosaka Ilze. “Es domāju, tā jau tas sākumā nemaz nebija domāts. Tāpat kā Egils Melbārdis, kas bija atsaukts tikai uz bufetnieka lomu pāris reizītes un palika līdz šai dienai. Seriālā ir ļoti viegli variēt. Var ļoti viegli dabūt prom un tik pat viegli dabūt klāt. Tas nav kā teātrī, tev ir stabila izrāde un, ja ir jāielec lomā, tad tā ir traģēdija kādam. Bet seriālā var ļoti viegli. Tas iznāca pats par sevi. Redz, ka ir forši, viņi raksta vairāk un vairāk, un vairāk. Es jau te lūdzu, lai manai varonei raksta mazāk, jo fiziski jau es nevaru vairs to duku turēt. Bet viņi (seriāla veidotāji red. piezīme) tik raksta un raksta. Es jau domāju, lai par tiem citiem bišķi vairāk, bet atkal raksta. Ik pa laikam domāju: “Nu kam man te jājaucas iekšā!?” Es jau gan teicu, ja būs reitings un būs turpinājumi, man ir vienalga, lai noliek mani kaut par dežurantu trepju galā,” sirsnīgi smejas Ilze.

Ilze Vazdika

“Nu kaut kā mazina man to slodzi. Es neesmu pret palikšanu, bet ar mazāku slodzi. Es nevaru turēt šito duku. Mums ir diezgan milzīga strādāšana.”

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Runājot par saimniekošanu virtuvē, Ilze skaļi iesaucas:

Ilze Vazdika

“Nē, nē, to jau visa Latvija labi zina. Ja man piemin par pavāri un virtuvi, tad es esmu pilnīgā šokā. Sliktā nozīmē.”

Ilze atklāj, kāpēc tas tā ir izveidojies, ka viņa ikdienā nav uz “tu” ar cepšanu un vārīšanu.

“Man jau nav bijusi tāda ģimene dzīvē. Es ar vecākiem dzīvoju. Tā kā man nav bijusi vajadzība šiverēt pa virtuvi. Un tagad es esmu viena. Es jau māku. Visu ko māku. Zupas vārīt, bet man nav nekāda sakara ar virtuvi. Un nezinu kāpēc, bet man nepatīk arī visi šie virtuves raidījumi. Es nevaru tos skatīties. Un atkal kāds nāk, un mani aicina piedalīties. Es domāju: “Lai Dies’ pasarg’!” Es vēl stāvēšu ekrānā un tagad vārīšu kaut kādu putru. Es teicu: “Nekādā gadījumā!” Man nepatīk tie ēšanas raidījumi. Bet tas ir personiski. Man kaut kas ir pret. Es nezinu kāpēc. Tā kā ar virtuvi, mīļā, man nav nekāda sakara.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un tajā pašā laika Milda ir pavāre, un lielākā daļa skatītāju ir noticējuši, ka Ilzei patīk darboties virtuvē.

“Redziet kāds paradokss. Lūdzu! Tā liekas, ka pavāre uz mūžu. Kāda pavāre?! Man pat piedāvāja, un nesa omītes receptes un deva uz ielas. Es teicu: “Meitiņ, nevajag man omītes receptes. Es taču neko netaisīšu.” Es daru citu darbu. Es tikai spēlēju. To cilvēki nesaprot!” saka aktrise Ilze Vazdika.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Uz ielas jūs esat aktrise Ilze Vazdika vai Mildiņa?

Milda, Milda! Kur tad Ilze! Tad, kad es vēl spēlēju teātrī un rādija seriālu, tad, iedomājaties, vienalga, ko es spēlēju, tur jau citiem galvenās lomas, un man arī kaut kas, un visi bērni puķītes man beigās nes. Man tāds kauns. Es stāvu uz tās skatuves. Esmu epizodi nospēlējusi un tās mammas stumj tos mazos bērniņus. Maziņi nāk, piecgadīgs, četrgadīgs un tai Mildai dod. Tā taču Milda! Un māte sēž zālē. Tā ir tā Milda, dod viņai to puķīti. Un tur cilvēki spēlē riktīgas lomas, bet es stāvu vienās puķēs.

Bet varbūt, ka tā arī vajadzēja?

Nu tā tas notiek, acīm redzot. Tā tas notiek. Tādi varianti arī bijuši. Man tā pilnīgi neērti pret kolēģiem.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Jūs esat pozitīvais varonis, kuram ir vēlēšanās dāvināt ziedus.

Bērni pat ļoti, pat trīsgadnieki atpazīst. Es pat slēpos. Iekāpu 7. tramvajā. Sēž mammai blakus, nu kādus trīs gadus vecs bērns. Es domāju: “Jēzus, kaut tik neredzētu!” Es pagriežos uz loga pusi. Bet atskan kliedziens pa visu tramvaju: “Mammu, re kur Milda!” Ārprāts! Es domāju, ak tu ārprāts, ārprāts. Bērns kliedz, redz kur Milda. Tā man iet.

Tik bieži, katru vakaru redzot, ir tā sajūta, ka mēs jūs pazīstam.

To var saprast. Tas jau ir tā pat kā ar televīzijas diktoriem. Man ar liekas: “Vai, redz kur viņš nāk!” Šķiet kā savs cilvēks un gribās pasveicināt. Tā tas viss ir.

Vizītkarte

Ilze Vazdika

Dzimusi 1943. gada 3. augustā Rīgā.

Mācījusies Rīgas 3. vidusskolā. 1959. gadā iestājusies Dailes teātra III studijā, kuru beigusi 1962. gadā.

Dailes teātra aktrise kopš 1962. gada.

Lomas Dailes teātrī: 

Darla (Š.Grenana “Alvas sieviete”, 2019), Edīte (A.Ščerbaka “Balta vārna melnā krāsā”, 2018), Krustmāte Pollija (M.Tvena “Toma Sojera piedzīvojumi”, 2016),  Anfisa (A.Čehova “Trīs māsas”, 2016), Šarlote (Ē.Hānberga “Ērtas dzīvošanas mirklīši”, 2015),  Vecene (A.Jugova “Čuhņas jociņi”, 2015), Šarlote (Ē.Hānberga “Plikie un pusplikie”, 2014), Krustmāte Pitipata Hamiltone / Fonteinu vecmāmiņa (M.Mičelas “Vējiem līdzi” ,2013), Čigāniete / Dāma / tauta (K.Lāča, J.Elsberga, E.Mamajas “Oņegins”, 2013), Buķiene / Baltās mājas saimniece (A.Upīša “Sūnu ciema zēni”, 2012), Šarlote (Ē.Hānberga “Pirmā grēka līcis”, 2012), Florense Snaidere (K.Ludviga “Primadonnas”, 2011), Paltraciene, Kafejnīcas bufetniece (L.Gundara “Vārnu ielas republika”, 2011), Sausene (J.Lūsēna, E. Zirņa “Ceplis”, 2010),  Galma dāma (M.Bulgakova “Versaļas kods”, 2010), Giza (I.Erkēņa “Kis kis – ņau ņau”, 2009), Berta (Ē.Kestnera “Punktiņa un Antons”, 2009), Lizete (M.Zālītes, U.Marhilēviča “Priekules Ikars”, 2009), Māte (A.Slapovska “Ne tāds kā visi citi”, 2008), Petrovičas kundze (B.Srbļanovičas “Siseņi”, 2008), Ivonnas tante (V.Gombroviča “Ivonna, Burgundijas princese”, 2007), Mega (M.Makdonas “Līnenas skaistumkaraliene”, 2007), Misis Kērbija (M.Hārta un Dž.S.Kaufmena “Mēs gaidījām jūs rītvakar!”, 2006), Sesilija Robsone (Sisija) (R.Hārvuda “Kvartets”, 2005), piedalījās (A.Maskata, H.L.Borhesa “Tango”, 2004), Zenta (M.Zālītes “Zemes nodoklis”, 2003), Kalnene (A.Brigaderes “Raudupiete”, 2003), Lēdija Breknela (O.Vailda “Cik svarīgi būt nopietnam”, 2002), piedalās koncertā “Mūsu dziesma Rīgai” (2001), Ivonna Dogeta (A.Eikborna “Mazs ģimenes bizness”, 2001), Galma dāma (M.Zīverta “Āksts”, 2000), piedalās koncertā “Eirovīzija” (2000). Viss lomu saraksts šeit.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lomas kino un TV:

Milda Upīte (TV seriāls “Neprāta cena”, rež. I.Gorodecka, 2006-2009), Kristīne (“Ziemassvētku jampadracis”, rež. V.Brasla, 1993), Ivara mamma (“Pa baltā furgona pēdām”, rež. O.Rozenbergs, 1992), Ausma (“Trīs minūšu lidojums”, rež. Dz.Ritenberga, 1979), lomas filmās “Latvieši?!” (rež. G.Zemels, 1989), “Sēklis” (rež. Ē.Lācis, 1988), “Aizaugušā grāvī viegli krist” (rež. J.Streičs, 1986), “Saulessvece” (rež. L.Ločmele, 1986), “Kad bremzes netur” (rež. G.Cilinskis, 1984), loma (TV seriāls “Laikmetu griežos”, rež. G.Piesis, 1981), “Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku” (rež. V.Brasla, 1980), “Vakara variants” (rež. Dz.Ritenberga, 1980), “Puika” (rež. A.Freimanis, 1977), “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (rež. J.Streičs, 1975), “Pie bagātās kundzes” (rež. L.Leimanis, 1969). Piedalījusies daudzos TV iestudējumos, “Vakara pasaciņas” raidījumos u.c.

Apbalvojumi:

2010 – IV šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.

2006/2007 – “Spēlmaņu nakts” balva kategorijā “Gada aktrise otrā plāna lomā” par Megas lomu izrādē “Līnenas skaistumkaraliene”.

2006 – Latvijas Profesionālo aktieru apvienības balva “Āksta cepure”.

2002/2003 – “Spēlmaņu nakts” nominācijā kategorijā “Gada aktrise otrā plāna lomā par Kalnenes lomu izrādē “Raudupiete”.

Cita informācija:

2013. gadā “Zvaigzne ABC” izdeva Ingas Jērumas grāmatu “Ilze Vazdika. Saldā katorga”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Jaunā “Ugunsgrēka” sezona būs kā ballīte, kurā satikt iemīļotus cilvēkus un iepazīties ar jauniem. Pētersona viesnīcā notiks patiešām trakas lietas. Cīņa par mantu, greizsirdība, zādzības un blēdības, baumas un pārpratumi, mīlas mokas un cirks. Ja tā par maz - būs arī slepkavības mēģinājumi. Un ne tikai mēģinājumi. Kopā ar iemīļotiem aktieriem skatītāji varēs atgriezties pilī un sekot līdzi tēlu gaitām. Un atcerieties – Zenta visu dzird, Milda visu saprot, Leons par visu filozofē, Gunārs ved uz pareizā ceļa, Helēna visu rāda internetā, bet Vadimam un Silvijai ir jauns bizness. Un ir jauni tēli, kurus mīlēt un nīst. Neizpaliks arī pārsteigumi no pagātnes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm