tv3.lv

Alergologi: šogad pavasara alerģijas sezona sākusies mēnesi agrāk

Silto laikapstākļu dēļ pavasarim raksturīgā polinoze jeb ziedputekšņu alerģija Latvijā ir iesākusies mēnesi agrāk, nekā tai vajadzētu būt, brīdina Neutral akadēmija alergologi.

2016. gada 29. martā 11:46

Tie norāda, ka kopumā klimatisko pārmaiņu rezultātā pavasara alerģijas sākušās daudz ātrāk visā Eiropā. Ilgtermiņā šādas izmaiņas negatīvi ietekmēs arī alerģijas slimniekus, kuriem būs jārēķinās ar smagākiem alerģijas saasinājumiem ilgākā laika posmā. Līdz ar pirmajām lazdu ziedēšanas dienām sākas ziedputekšņu alerģijas laiks, kam raksturīgie simptomi ir rinīts jeb deguna tecēšana, acu asarošana un niezēšana, šķaudīšana, kā arī klepus un apgrūtināta elpošana. Īpaša uzmanība jāpievērš bronhiālās astmas slimniekiem, jo pavasara ziedēšana var būt laiks, kad saasinās tās izpausmes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pavasara alerģijas vēstnesis ir lazda, kas parasti zied marta beigās. Drīzumā tai pakāpeniski pievienosies alkšņi, vītoli, apses, gobas un citi koki un augi. Neraksturīgi silto laikapstākļu dēļ šogad lazdu ziedēšana sākās jau februāra beigās. Dace Kārkliņa, alergoloģe: ”Šogad netipiski siltās ziemas dēļ dabas ziedēšanas sezona ir iesākusies ātrāk, ko izjūt alerģiski cilvēki. Šajā laikā vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina, ka elpceļos nonāk daudz vairāk ziedputekšņu. Vēl svarīgi cilvēkiem, kuriem parādās pirmie alerģijas simptomi, doties pie ārsta un uzsākt ārstēšanos, jo, piemēram, nepievēršot uzmanību ziedputekšņu izraisītām iesnām, var attīstīties bronhiālā astma. Turklāt, ja alerģija ir uz vienu konkrēta koka ziedputekšņiem, tas nenozīmē, ka nākotnē alergēnu loks nevarētu paplašināties un iesnas ilgt no agra pavasara līdz vēlam rudenim.”

Foto

Parasti alerģiskas reakcijas veicina tie ziedputekšņi, kurus pārnēsā vējš, kas var tos aiznest pat simtiem kilometru attālumā. Līdz ar to noteicošais faktors nav, kādi koki aug pie mājas, bet gan koku ziedēšana Latvijā kopumā un Austrumeiropā. Izteikti biežāk alerģijas izraisa bērzi, alkšņi un lazdas. Jo lielāka būs ziedputekšņu koncentrācija gaisā, jo stiprākas būs alerģijas izpausmes. Alerģijas simptomi pastiprinās sausā un vējainā laikā. Pilsētā to izpausmes ir izteiktākas nekā laukos, jo savienojumā ar izplūdes gāzēm putekšņi kļūst īpaši agresīvi.

Vislabākais veids, kā izvairīties no nepatīkamās organisma reakcijas uz norisēm dabā, ir neatrasties ziedēšanas epicentros.

Tai pat laikā alergologi aicina domāt par savu dzīvesveidu savlaicīgi, kas arī ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēkam pēkšņi parādās alerģiskas reakcijas. Mēs dzīvojam vienlaikus pārāk sterilā un pārāk piesārņotā vidē, kas izraisa alerģisku reakciju veidošanos gan pieaugušajiem, gan bērniem. Arvien vairāk mazu bērnu pirmajos dzīves gados pēc dzimšanas saskaras ar alergēniem, kas tiem nosacīti iedzimuši no vecākiem un to paradumiem. Jo vecāki vēl ilgi pirms bērna dzimšanas lielāku uzmanību pievērsīs savas dzīvesveidam, jo vēlāk paši un bērni būs mazāk pakļauti alerģiskām izpausmēm.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem aptuveni 30–40% iedzīvotāju pasaulē cieš no alerģiskām slimībām, un izplatība tuvojas epidēmijas apmēriem. Alergologi norāda, ka parādoties alerģiskām reakcijām, svarīgi ir izslēgt kontaktu ar alergēnu, kas tās izraisa. Tai pat laikā būtiski ir mainīt arī ikdienas paradumus – lietot atbilstošus kopšanas līdzekļus ķermenim un tīrīšanas līdzekļus mājai, pārdomāti izvēlēties uzturu bez konservantiem, nesmēķēt un neuzturēties piesārņotā gaisā, tādā veidā nepakļaujot sevi smagākām alerģijas un to radīto slimību izpausmēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm