tv3.lv

Auduma materiālu rokasgrāmata. Kas tavai mīļākajai kleitai ”vēderā”?

Teju jebkuram reiz ir radies jautājums – ”Kādēļ pēc mazgāšanās sarāvās mans mīļākais džemperis?” vai ”Kādēļ mana košā blūzītē zaudēja krāsu?”. Skaties.lv skaidro, kas jāzina pirms dodies iepirkšanās tūrē, kādi materiāli ir vislabākie, un kam pievērst uzmanību.

2020. gada 9. augustā 15:00

Mūsdienās pieejams ļoti plašs tekstilizstrādājumu sortiments, un to sastāvs ir ļoti plašs, tādēļ, dodoties jaunas blūzes vai krekla meklējumos, mēs reti apskatām apģērba etiķeti uz kuras ir rakstīts sastāvs. Apģērba sastāvu ir svarīgi zināt, jo no tā ir atkarīga konkrētā apģērba gabala kopšana un mazgāšana. Izšķir divu veidu tekstilšķiedras : organiskās jeb dabīgās un sintētiskās, tomēr katrām no tām ir gan savi plusi, gan savi mīnusi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Draugs tavam maciņam – kokvilna

Kokvilna ir dabīga tekstilšķiedra, kas ir viens no visbiežāk izmantotajiem materiāliem apģērbu ražošanā. Kokvilnai raksturīga gaisa caurlaidība, tādēļ audums ir elpojošs un patīkams ādai. Kokvilnas apģērbs labi saglabā krāsu, kā arī ir viegli gludināms. Kokvilnas audums mēdz burzīties un rauties, tādēļ kokvilnas apģērbu vēlams mazgāt atbilstoši etiķetei.

Organiskā kokvilna – vai tiešām labāk?

Sastopama arī organiskā kokvilna, kas no kokvilnas atšķiras ar to, kā tā netiek iegūta mehāniski, bet gan ar rokām. Organiska kokvilna tiek audzēta no dabīgām sēklām, kā arī netiek izmantoti pesticīdi. Tā kā kokvilnas apģērbs sastopams teju visās krāsās, tās krāsošanai tiek izmantotas ķīmiskas vielas, tomēr organiskā kokvilna tiek krāsota ar krāsām, kas bāzētas uz ūdens.

Lins jeb mūžīga gludināšana

Lins tāpat kā kokvilna ir viegli kopjams materiāls, kā arī dabīgs un gaisa caurlaidīgs. Lina audums neveļas un nepūkojas, tādēļ to ir vieglāk kopt. Nepareizā temperatūrā mazgāts lina audums var sarauties. Lina apģērbs ātri žūst un uzsūc mitrumu. Lina apģērbu drīkst gludināt mitru, jo tā tas saglabās elastību. Lina izstrādājumus ieteicams mazgāt veļasmašīnā 60-90°C temperatūrā.

Baidies sadedzināt? Nepērc zīdu!

Zīds ir dzīvniekšķiedra, kas tiek iegūta no zīdtauriņu kāpuriem. Zīda audums ir ļoti elastīgs un vijīgs, tas labi uztur formu, kā arī ir krītošs, piemēram, ja runa iet par svārkiem. Zīdam nav raksturīga burzīšanās. Jāatceras, ka zīdu vēlams gludināt ne augstākā temperatūrā par 110°C, jo tas zaudē izturību, un augstā temperatūra zīda izstrādājumu iespējams sadedzināt. Zīdu vēlams mazgāt ar rokām ūdens temperatūrā, kas nav augstāka par 40°C. Ūdeni no zīda auduma nedrīkst izgriezt ar rokām.

Veļas un saveļas. Kura vilna tomēr labāka?

Arī vilnas apģērbs tiek ražots no dzīvniekšķiedrām. Viena no zināmākajām un labākām un augstākās kvalitātes vilnām ir merino vilna jeb vilna, ko iegūst no merīnaitām. Merino vilna labi tur siltumu, materiāls ir izturīgs un labi saglabā formu. Merino vilnai piemīt spēja nepārkarsēt ķermenī arī tad, kad ārā ir karsts. Merino vilnas apģērbus ieteicams mazgāt zemā temperatūrā. Alpakas vilna tāpat kā merino vilna ļoti labi saglabā siltumu un ir ļoti mīksta, tomēr alpakas vilna ir izturīgāka un siltāka kā aitas vilna. Alpakas vilna neveļas un neburzās, tāpat, ja pareizi mazgāta, tā nesaraujas un nestiepjas. Alpakas vilnas izstrādājumi ir dārgāki par merino vilnas apģērbiem, tomēr tie ir lētāki par kašmira izstrādājumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Labs, bet dārgs – elegantais kašmirs

Kašmirs tiek iegūts no kašmira kazām. Kašmira apģērbs no citiem vilnas izstrādājumiem atšķiras ar to, kas tas ļoti maigs, un tas vislabāk saglabā siltumu. Kašmira apģērbs jākopj ļoti rūpīgi. Augstā temperatūrā, piemēram, tavs mīļākais kašmira džemperis sarausies, tādēļ to ieteicams mazgāt temperatūrā, kas nav augstāka par 20-30°C, un ieteicams kašmira tekstilizstrādājumus mazgāt ar rokām, ļaujot tam dabīgi izžūt.

Elektrisks lādiņš, kas ”sit” pa nagiem – viskoze

Viskoze ir visbiežāk sastopamā no celulozes ražota mākslīgā šķiedra. Lai gan viskozes apģērbs reti stiepjas, tomēr tas var izteikti burzīties. Viskozes apģērbs var arī elektrizēties, taču tas atkarīgs no viskozes daudzuma pakāpes konkrētajā apģērba veidā. Lai gan viskoze ir mākslīgā šķiedra, tā ir ādai draudzīga un, tāpat kā kokvilna, tā labi uzsūc mitrumu un pēc mazgāšanas ātri žūst. Viskozes apģērbu ieteicams mazgāt līdzīgi kā kokvilnu – līdz 50°C

Absolūta sintētika tavā sporta apģērbā

Ne visas šķiedras ir dabai un cilvēkam draudzīgas. Viena no tām ir poliesters. Lai gan apģērbs no poliesters ir izturīgs un maz burzās, ir gluds, tās sastāvā ir naftas produkti. Uz apģērba, kura sastāvā ir poliesters, var veidoties pūkas. Poliesters labi novada mitrumu, tādēļ tas ir labi piemērots sporta apģērbam. Poliesters labi iztur karstumu, tādēļ to var gludināt līdz 200°C karstumā. Otrreiz pārstrādāts poliesters tiek iegūts no pārstrādātiem materiāliem, piemēram, PET pudelēm.

Sabiedrotais alerģiskiem cilvēkiem – liocela

Liocela ir daļēji dabīga šķiedra, kura ir patīkama ādai, mīksta un viegla. Audumu iegūst no eikalipta koksnes. Tā ražošanā tiek izmantots mazāk ūdens, elektroenerģijas, kā arī mazāk ķīmiskas vielas, tādējādi to padarot ilgtspējīgāku par viskozi. Audumam piemīt spēja absorbēt mitrumu un tas ir ļoti izturīgs, kā arī nezaudē formu.

Tiem, kam patīk atpūta pludmalē – poliamīds

Tāpat apģērbu sastāvā nereti sastopams poliamīds, kas ir sintētiska šķiedra, kas pārsvarā tiek izmantots bērnu apģērbā, biežāk – virsjakās. Poliamīds ir izturīgs pret burzījumiem, ka arī atgrūž ūdeni, tādēļ to izmanto arī peldkostīmu ražošanā. Neilons tiek iegūts no poliamīda, un tas sastopams arī sieviešu zeķbiksēs. Neilona labā īpašība – tas padara apģērbu padara izturīgāku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mūsdienās daudzi apģērbi tiek gatavoti no ilgtspējīgiem materiāliem, tiem iegūstot dabai draudzīgu ”Eco” vai ”Sustainable choice” zīmi. Iegādājoties apģērbu, vērts padomāt, vai tas ir ražots no ilgstspējīgiem materiāliem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm