tv3.lv

”Kazaki raboiņiki” un”ķerenes”! Uzzini Latvijas slavenību mīļākās bērnības pagalmu spēles

Sabiedrībā zināmi vecāki Anna Rozīte, Una Gavare, Jūlija Ekkerte un Ansis Bogustovs bērnību saista ar nostalģisku prieku un zināšanas par pagalma spēlēm labprāt nodod arī saviem bērniem. Aptaujātie visbiežāk min tādas spēles kā paslēpes, ķerenes un “kazaki razboiņiki”.

2016. gada 26. aprīlī 11:33

TV sejas un māmiņu sociālās kustības Babyroom pārstāves Annas Rozītes mīļākās bērnības spēles ir klasītes un klusie telefoni, ko viņa iemācījusi arī savai meitai Emīlijai. Abas kopā mēdz spēlēt paslēpes, klusos telefonus un Emīlijas iecienītās ķerenes. Annai prātā vēl ir tādas spēles kā Akmentiņ, lec laukā! un rotaļa Ādamam bij’ septiņi dēli, kurā viens rāda kustības un pārējie atkārto. Lielākie bērni pagalmā esot spēlējuši mafiju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Domājot par bērnību, joprojām ir siltas atmiņas par spēlēšanos pagalmā un mammas balsi, kas pa logu sauc pusdienās, stāsta A. Rozīte.

Žurnālistam Ansim Bogustovam savulaik visvairāk patika kazaki pret laupītājiem Carnikavas stilā. Ansis piekrīt, ka bez blēņām nav izaudzis neviens bērns. “Bija forši spļaudīties ar korintēm, sabotēt kaimiņu un pašmāju ravēšanas darbus. Pagalms bija mana sociālā platforma, kur tikāmies draugiem,” ar humoru par bērnības atmiņām un savu bērnu izklaidēm stāsta A.Bogustovs. Bērniem esam iemācījuši paslēpes, klasītes, augstāk par zemi un ķerenes. Visas ir gana aktīvas un ietver jautru spiegšanu un maksimālu liekās enerģijas izlādi. Favorītspēle ir paslēpes – garantēta adrenalīna deva, sprints un izdomas bagātība. Jaunākais no mūsu bara reiz adaptēja paslēpes veikalā, izraisot paniku vecākos. Arī pārējie spējuši izcelties – dēls gaidīja stundu savā slēpnī, kamēr viņu atrod.

Una Gavare, septiņu bērnu māmiņa un bloga Mnemozine autore, bērnības vasaras pavadīja Dārziņos pie vectētiņa un omītes. Mīļā spēle esot bijusi lēkājamās gumijas. Mūsu ieliņā dzīvoja vairāk meiteņu, līdz ar to rotaļas izvērtās tādas meitenīgākas. “Gumijas lēkājām trijos stāvos un visai sarežģītās kombinācijās. Kad apnika meiteņu rotaļas, devāmies blakus ieliņās strādāt nedarbus kopā ar puišiem – čiepām ābolus un ķiršus, laidāmies ar ričukiem no saniknotām ķoķām. Sadalījāmies komandās un spēlējām kaut ko līdzīgu kazakiem razboiņikiem jeb kazakiem pret laupītājiem,” atceras U. Gavare.

Foto

Tāpat kā daudzus citus vecākus, Jūliju Ekkerti, raidījuma Māmiņu klubs vadītāju, satrauc fakts, ka mūsdienu bērni maz laika pavada svaigā gaisā, ārā, kur var atrast jaunus draugus un dzīvu saziņu. Jūlija atceras savu bērnību – pagalmā bija tik daudz draugu un jautru spēļu, ka bieži vien palika bez pusdienām un saņēma aizrādījumus, ka nepārnāca mājās laicīgi. Pati mīļākā spēle Jūlijai bija kazaki pret laupītājiem, jūra bango, un, protams, paslēpes. “Cenšos, lai mani bērni ik dienu vismaz stundu būtu ārpus mājas svaigā gaisā. Mums kopā lieliski izdodas spēlēt iemīļotās paslēpes un ķerenes,” saka J. Ekkerte.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm