tv3.lv

Latviete, kura gada laikā zaudēja 22 kg: Maldīgs uzskats, ka ēst veselīgi un sportot ir dārgi

Pavasara pirmajos mēnešos daudzām sievietēm parādās vēlme ievērot veselīgāku ēšanas režīmu un zaudēt uzkrātos kilogramus. Pieredzē, kas nepilna gada laikā ļāvusi atbrīvoties no 22 liekajiem kilogramiem, ar Skaties.lv lasītājām dalās Lelde no Tukuma. “Ja no mana stāsta kaut viens cilvēks iedvesmosies un sāks rīkoties, tas jau būs daudz,” saka sieviete.

2019. gada 31. martā 8:27

“Ir maldīgs uzskats, ka ēst veselīgi un sportot ir dārgi. Tie ir stereotipi. Cilvēkam ir vieglāk dzīvot, jo “man taču gēni”, “vienmēr esmu tāda bijusi” un bulciņa mutē,” Skaties.lv atzīst “Gatava pārvērtībām” iepazītā Lelde Erzama.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kad tu saraksti uz papīra, ko 24 stundās apēd, iestājas šoks. Kad sāku rakstīt, ko apēdu, es sev jautāju: kāpēc es sev to nodaru? Un sāc analizēt. Manuprāt, jautājums ir par to, vai cilvēks grib tievēt. Ja tā, tad process aiziet. Viss ir galvā,” norāda Lelde.

Viņa vēlas atgādināt – vienmēr pagatavot ēdienu no dārzeņiem bijis lētāk, bet, lai kustētos, nav obligāti jāpērk abonements sporta klubā.

Kā atklāj Lelde, kura ikdienā strādā Rīgas lidostā, viņas maksimālais svars bijis 112 kilogrami. “Es sev nepatiku, likos smaga un nevarēju daudz ko izdarīt. Tagad, kad skatos tos foto, es domāju: “Nevar būt! Vai tiešām es biju tik akla?” Bet tā tas ir.

Tu ieej ritenī, tev ir pienākumi, uzvelc vieglākās trennuškas. Nekas, ka spiež – nopirks izmēru lielākas, un tik uz priekšu.

Arī šobrīd, godīgi sakot, man ir liekais svars. Es gribētu vēl vismaz 10 kilogramus nomest – mans pašmērķis būtu 80 kilogrami,” norāda sieviete.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nost ar diētām, sāc ar galvu!

Lelde visu dzīvi izjutusi mazvērtības kompleksus un ēšanas traucējumus. Arī vidusskolas laikā viņa par šo problēmu konsultējusies ar psihologiem.

“Daudziem cilvēkiem tas ir līdzīgi, tikai jautājums, vai viņš to saprot un spēj kontrolēt,” norāda šova varone.

Viņa novērojusi, ka ne visi, kuriem ir problēmas ar lieko svaru, to spēj sev atzīt. “Tas ir līdzīgi kā ar atkarībām. Savā ziņā nepareizu ēšanu, saldus, sāļus ēdienu var vērtēt viens pret vienu kā atkarību.

Kad tu saproti atkarības izpausmes pazīmes, kā tā rodas, kādās emocijās, tu vari sākt sevi kontrolēt un saprast, ka ēst “Snikeru” ir slikti ne jau tāpēc, ka tur ir cukurs, bet tāpēc, ka tavam ķermenim tas nav vajadzīgs,” klāsta pārvērtību šova dalībniece.

Atklāsme, ka kaut kas jādara savas ārienes labā, sievieti piemeklēja īsi pirms 30. dzimšanas dienas.

“Sāku izvērtēt, kas es esmu, ko es gribu, kā es jūtos, ko es savā dzīvē vēlos sasniegt, kas man jau ir. Tā nebija krīze, drīzāk sevis izvērtēšana un izprašana. Es daudz lasīju un meklēju informāciju. Tad es sapratu, ka jūtos citādāk nekā tas cilvēks, ko es redzu spogulī,” norāda Lelde.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzīves laikā sieviete mēģinājusi dažādus paņēmienus svara zaudēšanai – Dikāna jeb “gaļēdāju diētu”, “Svara vērotājus”, tomēr svars kā bijis pāri simtam, tā bijis.

“Viss sākās pamazām. Vispirms es atteicos no cukura un saldumiem – kategoriski, viņu vienkārši nav. Kad sāku lasīt par uzturu, tā vērtību, lēnām izdalījās produkti, ko cilvēkam ar tieksmi uz apaļumu nevajag lietot.”

Produktu topa augšgalā, ko uzturā ievērojami samazināt, ja ir vēl iegūt vingru augumu, ir sāļi un pikanti ēdieni, ogļhidrātus saturošie produkti, piesātinātie tauki, alkohols.

Kā uzsver Lelde, pie iespaidīgajiem tievēšanas rezultātiem viņa, visdrīzāk, nebūtu tikusi bez galvas sakārtošanas: “Tu saproti, ka es sieviete, nevis tikai māte vai mājsaimniece, un tu gribi sevi pasniegt.”

Lelde apzinās, cik nepareizi bijuši viņas ēšanas paradumi pēc trīs bērniņu laišanas pasaulē.

“Cik esmu runājusi ar jaunajām mammām, daudzām ir tā, ka savas brokastis viņas apēd desmitos vakarā. Bads ir tik liels, ka tu jau sāc ēst visu. Pastaigā ar ratiņiem mēs ēdam bulciņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērns prasa uzmanību, un pašai nesanāk paēst veselīgu, siltu ēdienu normālās ēdienreizēs. Kad viņš guļ, tu, rupji runājot, ātri pierijies. Tiek ēst vēlu vakarā, naktī, un ēdiens nepārstrādājas,” par savām un citu jauno māmiņu ēšanas kļūdām stāsta Lelde, kura ir mammai diviem dēliem (8 un 2) un meitiņai (4).

Viņa ir piemērs, ka satriecoši labs efekts panākams bez drastiskām diētām un ar gluži vienkāršu paņēmienu – jāsāk ēst pareizi. “Tiklīdz noņem šīs nepareizās lietas nost, ir redzami un jūtami panākumi,” saka tukumniece.

“Es beidzot varu skriet!”

Leldes svars kusis, ēšanas paradumu maiņai, protams, ejot roku rokā fiziskajām aktivitātēm.

“No sākuma es mēģināju apmeklēt sporta zāli, bet sapratu, ka mani tas nesaista. Tad mani aizrāva un iedvesmoja satiktā zumbas trenere. Zumba rada tādu kā atkarību – tā ir ballīte, bet tu fiziski sevi izliec ārā. Zumbra strong ir ne tikai deja, bet strādā uz muskuļu spēku un izturību un kā kardiotreniņš.

Pati gan tagad esmu meklējumos. Ar zumbu nodarbojos jau divus gadus, bet patlaban ir apstājies process svara un aprišu izmaiņās – apmēram astoņus mēnešus viss palicis nemainīgi. Tagad domāju, ka kaut kas ir jāpamaina. Sāku skriet, jo es to beidzot varu izdarīt,” tā Lelde.

6 trenera zelta padomi: kā skriet pareizi?

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm