tv3.lv

Mazāk lietu, vairāk dvēseles! Sabīne apņēmusies gadu dzīvot bez iepirkšanās

Gada sākumā neparastu apņemšanos publiski pieteikusi Sabīne. 30 gadus vecā uzņēmēja nolēmusi šo gadu pavadīt bez iepirkšanās. Tiesa, “iepirkšanās” šajā gadījumā uztverama kā metafora mantu kultam un nespējai atsacīties.

2017. gada 18. janvārī 9:54

“Šis ir mans stāsts par to, kā iepirkties mazāk jeb 365 centieniem dzīvot videi draudzīgāk, saglabājot dzīves kvalitāti,” savu Facebook lapu “A Year Without Shopping” (Gads bez iepirkšanās) piesaka Sabīne Koklačova. Akadēmiskajā vidē viņu dēvē par “sērijveida uzņēmēju” . Šobrīd viņa vada nelielu reklāmas aģentūru, raksta disertāciju biznesa vadības zinātnē un paralēli nodarbojos ar citiem radošajiem projektiem – fotografēšanu, sakrālo mandala zīmēšanu un citām lietām.

Turklāt Sabīnei šī gada sākums bijis zīmīgs ar vēl kādu atteikšanos – ar atteikšanos no cigaretēm, kafijas un gaļas.

Ierosme “jaunajai dzīvei” aizsākusies kā pārdomas ceļojuma laikā uz Palestīnu. “Turpinājās kā neliels joks ar draugu, bet izvērsās plašumā ļoti brīvi un organiski.

Īsi pirms Jaunā gada Facebook un Instagram ieliku bildi ar uzrakstu, ka man būs jauns hashtags #ayearwithoutshopping ar aicinājumu man pievienoties. Uzreiz no pāris draugiem saņēmu komentārus, ka viņi labprāt vēlētos sekot līdzi, kā man iet un, lai es sāku rakstīt blogu. Nekad to neesmu darījusi, pat neesmu lasījusi nevienu. Kā tas jādara, es nezināju, bet nodomāju, ka man ir kamera un kaut ko jau rakstīt māku, tāpēc kaut trīs interesentu dēļ varētu pacensties un padalīties ar pārdomām.

Bet, jo vairāk, es gribēju rakstīt pati priekš sevis, lai būtu ko atcerēties, uz ko atskatīties un redzēt savu pārdomu progresu. Uztaisīju blogu Facebook, 3. janvārī ieliku pirmo rakstu ar bildi un “nošēroju” draugiem, un pēc trīs dienām man jau bija 1000 sekotāju,” ierosmi blogam sarunā ar portālu Skaties.lv klāsta Sabīne.

Foto no privātā arhīva

Būtiski šķitis attīrīt telpu.

“Novācu visas sveces un svečturus, mīļlietiņas, latviešu spēka zīmes, lūgšanu krelles, jantras, zīmētās mandalas, zīmējumus, visas visas lapiņas – lūgšanas, dzejoļus un citātus motivācijai, visus plānus, atgādinājumus, mērķus, jostas, pastalas un sazin ko vēl, atstājot vienu sveci, vienu svečturi, vīraka turētāju, pāris aktuālākās jantras, mūzikas instrumentus meditācijai, amuletus, karti pie sienas un vēl pāris personīgas lietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visas lietas, kas atgādināja par pagātni, noliku skapī, bet paturēju tikai tās, kuras skatās nākotnē… Tāda bija mana filozofija, tā es sajutos. Atvēru logus un aizkūpināju vīraku…” ar smaidu pauž Sabīne.

Pamatīga tīrīšana notikusi arī kosmētikas skapītī, atstājot tikai biežāk lietotās pudelītes un to, kas iet uz beigām… “Nekādu lieku lūpu krāsu, nagu laku, kuras tik un tā nelietoju,” viņa norāda.

“Gribējās nedaudz palūkoties nākotnē un sajust to, kā tas ir – dzīvot ar pāris drēbju gabaliem, tāpēc izlēmu veikt korekcijas arī drēbju valkāšanas plānos. Šomēnes taisīšu eksperimentu – izvēlēšos pāris drēbes, kuras valkāšu, un pārējās salikšu skapī. Domāts, darīts un durvis ciet.

Visu situāciju gan atvieglo apziņa, ka mīļās mantas netiek mestas ārā, bet gan noliktas skapjos. Lai arī uz kādu laiku, tomēr viss ir tukšāks – tik tukšs, it kā es tikko būtu ievākusies. Bet sajūta ļoti, ļoti laba. Atbrīvojoša. Drīz sākšu levitēt no viegluma,” klāsta jaunā sieviete.

Kopš apņemšanās pagājušas 17 dienas, bet jau tagad Sabīne izjutusi visai lielas pārmaiņas dzīvē. “Vairāk gan savā domāšanā, jo lietas jau pagaidām ir pietiekami,” viņa norāda saziņā ar portālu Skaties.lv.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sabīne atklāti par pirmo mēnesi “bez iepirkšanās”

“Uzreiz vēlos akcentēt, ka mans mērķis ar šīm aktivitātēm nav izdzīvošana, bet gan “simple life” jeb “vienkāršā dzīve”. Tas ir vairāk pētījums par sevi.

Es vēlos saprast, cik tālu esmu gatava iet, lai dzīvotu lielākā saskaņā ar savām vērtībām, ar dabu, nezaudējot dzīves kvalitāti, kā arī es vēlos redzēt, kā tas rezonē ar sabiedrību un sabiedrībā pastāvošajām vērtībām.

Šobrīd es nezinu, kur tas mani aizvedīs, bet es mācīšos, ļaušos savām sajūtām, procesam un dalīšos ar to visu ar jums.

Es vēlos iziet cauri šim procesam, šai pieredzei, jo, manuprāt, dzīva pieredze ir labākais veids, kā cilvēkiem kaut ko pastāstīt, iemācīt un likt saprast. Tur ir tā burvība.

Foto

Man šķiet, ka tas nav stāsts tikai par mani… Lai arī pētījums ir pašai par sevi, bet tikpat labi arī par jebkuru citu – par tevi un to pieredzi, kuru mēs varam kopīgi dalīt, samazinot mantas sev apkārt, kurām patiesībā nav lielas vērtības, bet kuras tik ļoti aizņem mūsu ikdienu un domas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un man ir klusa cerība, ka caur manu pieredzi, iespējams, kāds pārvērtēs arī savu dzīvi,” portālam Skaties.lv klāsta Sabīne.

“Eksperimenta” sākumposmā jaunajai sievietei grūtākais nav bijis smēķēšanas, kafijas vai gaļas atmešana, bet gan domāšanas, dziļi iemīto taku transformācijas process, “jo gribot negribot nākas pārvērtēt ne tikai pirkumus, bet pilnīgi visus lēmumus, ieradumus un aspektus savā dzīvē – atkal un atkal uzdodot sev jautājumu – Vai man to vispār vajag? Un kāpēc?

Šobrīd šķiet, ka drēbes, kosmētika, lietas un pārtika bija tikai sākums procesam, kas ir novedis pie sniega bumbas efekta. Tas liek pārvērtēt manas attiecības, kā arī vispār cilvēku attiecības ar naudu, stereotipiem, cilvēku vērtībām.

Izskatās, ka šis stāsts būs ne tikai par iepirkšanos, bet arī par visa cita veida atsacīšanos, attieksmi pret vidi, laika pavadīšanu, attiecībām un daudz ko citu.

Ja pirmajās gada dienās biju izložņājusi visus savus dzīvokļa stūrus un atvilktnes – uztaisījusi revīziju it visam, tad tagad jau, apzinoties realitāti, novēroju, kādas ir manas attiecības ar lietām – cik ļoti man katra no tām pietrūkst vai nepietrūkst, cik bieži tās izmantoju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mana filozofija – katrai lietai ir jābūt savai funkcijai. Ja šo funkciju neizmanto, tad lietu vienkārši nevajag. Un funkcija var būt arī emocionāla,” pauž Sabīne.

Attiecībā uz apģērbu viņa secinājusi, ka šī mēneša komplekts, ko veido divdesmit viena vienība, matu gumiju un mēteli ieskaitot, ir labākais atklājums. “Pēc pārējām lupatām, kas stāv aiz aizvērtām durvīm, es it nemaz neilgojos.

“Mēneša komplekts”. Foto no privātā arhīva

Ir izmainījusies domāšana, esmu sākusi vairāk taupīt un domāt kā vecmāmiņa, kas pieredzējusi kara laikus. Bet tas ir ļoti labi. Ir vairāk brīvā laikā, vairāk pavadu to ar draugiem, komunikācijā ar cilvēkiem, vairāk esmu klātesamībā ikvienai darbībai, vairs nedaru vairākas lietas vienlaicīgi, esmu atsākusi kluso meditāciju no rītiem, tas palīdz koncentrēties darbiem visas dienas garumā. Ir interesanti, ir radoši un viena lieta noved pie citām lietām. Skaistums ir tāds, ka tas ir tikai sākums,” pauž Sabīne.

Sieviete neslēpj pārsteigumu un reizē priecājas par ļaužu interesi, kuri metas viņas virtuālo atbalstītāju pulkā.

“Patiesībā lapu es uztaisīju priekš trīs draugiem, kuri izteica vēlmi sekot maniem šī gada piedzīvojumiem. Kaut kā netīšām un man par lielu pārsteigumu sanāca, ka trīs dienu laikā, kopš to atklāju, lapai sāka sekot ap 1000 cilvēku. Saprotu, ka cilvēkiem interesē un patīk! Ja jau tas tik organiski notiek, tad jāturpina process,” tā Sabīne.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm