tv3.lv

Mirusi japāņu modes pioniere Hanae Mori – “Madama Butterfly”

Mirusi japāņu modes dizainere Hanae Mori, kura, izmantoto tauriņu motīvu dēļ, saukta par “Madama Butterfly”. Viņai bija 96 gadi, raksta BBC.

19. augustā 9:45

Hanae Mori tika nosaukta par “Madama Butterfly”, jo viņas mīļākais simbols, kas bija bieži sastopams viņas tērpu apdrukās, bija tauriņš. Mori bija pirmā japāņu un Āzijas modes dizainere, kura 1977. gadā pievienojās augstās modes dizaineru rindām Francijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vietējie mediji ziņoja, ka Hanae Mori no vecuma aizgāja Tokijā 11. augustā. Viņa tika apglabāta privāti. Par to kļuva zināms tikai šodien.

Mori dzimusi Japānas rietumos 1926. gadā un studējis Tokijas Sieviešu kristīgajā universitātē. 1951. gadā meitene atvēra savu ateljē virs nūdeļu veikala Tokijā. Slavu atnesa modes kolekcijai “East meets West”, kas 1965 gadā tika izrādīta Amerikā.

Mori savu tikšanos ar Koko Šaneli ceļojuma laikā uz Parīzi 1960. gados raksturoja kā “pagrieziena punktu” viņas karjerā. Kā stāstīja modes dizainere, Šanele viņu iedvesmojusi radīt sievietēm tādus dizainus, kas izceltu viņas, nevis “iederētos”.

Savas karjeras laikā Mori ir ģērbusi Holivudas slavenības un slavenas personības. Viņas klientu vidū bija Greisa Kellija, Nensija Reigana un citi. Kādreiz Japānas kroņprincese, tagad ķeizariene, 1993. gadā kāzās ar imperatoru Naruhito bija Mori kleitā. Modes dizaineres tērpi bija īpaši populāri biznesa sieviešu vidū.

Mori dizains bieži sajauc austrumu un rietumu elementus. Biežs motīvs viņas darbos ir kimono iedvesmotas kleitas. Mīļākais simbols, kas bieži sastopams modes dizaineres apdrukās, ir tauriņš. Šķiet, ka tas apvieno divas dažādas kultūras. Viņa radīja arī kostīmus skatuves iestudējumiem. To vidū bija tradicionālie japāņu teātri “No” un “Kabuki”, kā arī izrāde “Madama Butterfly” Milānas operā “La Scala” 1985. gadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mori 1988. gadā saņēma Nacionālo Goda medaļu par ieguldījumu zinātnē un mākslā. 2002. gadā Francijas valdība viņai piešķīra Goda leģionu ordeni.

“Mode ir tas, kas jūs mudina, dod jums drosmi izplest spārnus un ļauj jums meklēt piedzīvojumus,” rakstīja Hanae Mori.

Hanae gandrīz 50 gadus vecais vīrs Kens Mori nomira 1996. gadā, atstājot viņu ar diviem dēliem. Viņas divas mazmeitas Hikari Mori un Izumi Mori ir modes modeles.

Galerijā Hanae Mori darbi

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm