tv3.lv

Foto: populāri ļaudis pulcējas pašmāju komēdijas "Kino un mēs” pirmizrādē

Ceturtdien, 5. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace pirmo reizi plašākai sabiedrībai tika demonstrēta režisora Matīsa Kažas jaunā pašmāju komēdija, filmizrāde “Kino un mēs”, un tās pirmizrāde izpelnījās arī sabiedrībā zināmu ļaužu ievērību.

2020. gada 7. novembrī 11:10

Pirmizrādē pulcējās filmas veidotāju komanda – Matīss Kaža, Andris Keišs, Egons Dombrovskis, Jānis Skutelis, kā arī citi sabiedrībā pazīstami cilvēki: kino kritiķe Daira Āboliņa, režisori Andris Gauja un Dace Pūce, producente Alise Ģelze, dzīvesstila blogere Laura Grēviņa, “YouTube” zvaigznes Rojs Rodžers un Beta Beidz, aktrise Grēta Trušiņa, ētera personība Kristīne Komarovska un citi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Aktuālā situācija vieš izmaiņas gan filmu projektu plānošanā, gan arī realizācijā un mudina ātri reaģēt uz pārmaiņām. Arī komēdija “Kino un mēs” ir pandēmijas laikā realizēts projekts, kas sākotnēji iecerēts kā izrāde, apkārtējo apstākļu ietekmē piedzīvojis izmaiņas, ko tagad, saglabājot viena kadra principu, varam izrādīt kā patstāvīgu kinofilmu.

Tāpat “Kino un mēs” iezīmē Latvijā vēl nebijušas mūsdienīgas kino formas pieteikumu – filmizrādi, kurā apvienoti teātra un kino elementi. Turklāt, lai filmizrāde būtu pieejama pēc iespējas plašākam skatītāju lokam, tā vienlaikus tiek izrādīta gan kinoteātros, gan straumēšanas platformās,” stāsta režisors Matīss Kaža.

Par filmēšanas norises gaitu un izaicinājumiem savs viedoklis ir arī aktieriem Egonam Dombrovskim un Jānim Skutelim.

“Jāatzīst, vislielākā cīnīšanās bija par to, kurš atveidos aktieri Gunāru Cilinski filmā “Ezeru sonāte”. Man ļoti gribējās, taču Andris Keišs izrādījās spēcīgāks pretendents,” nosmej Egons.

“Ja godīgi, man vispār nepatīk, ka tā ir komēdija. Nopietni. Es tomēr uzskatu, kas tas ir ļoti nopietns gabals. Jo tur tiešām trīs aktieri runā par sev svarīgām lietām, par aizgājušo laiku.

Un es neizdomāju arī nosaukumu “Kino un mēs”, man tas liekas foršs nosaukums, kas iederētos vairākus gadus atpakaļ, bet ne mūsdienās. Šis ir nopietns drāmas darbs ar komiskiem elementiem,” ar smaidu piebilst Jānis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau iepriekš ziņots, ka filmizrādē “Kino un mēs” vienā nepārtrauktā, teju pusotru stundu garā kadrā aktieri nemitīgi maina gan tēlus, gan aktierspēles modalitātes.

“Šī nav ne filma, ne izrāde. Kaut kas pa vidu. Turklāt viena kadra princips ir tehnisks izaicinājums gan režisoram, gan operatoram, gan arī aktieriem. Gluži kā izrādē: tu nospēlē izrādi, kaut ko pārsakies, un viss, to nevar pārfilmēt. Piemēram, filmas beigas labākas sanāca sestajā dublī, bet tas, kas nonācis pie skatītājiem, ir ceturtais dubls jeb otrās dienas otrais dubls, kur veiksmīgāk sanācis viss pārējais stāsts,” norāda aktieris Andris Keišs.

Filmu līdz šim atzinīgi novērtēt paspējuši jau vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki. Piemēram, režisors Andris Gauja atzinīgi vērtē gan idejas rezultātu, kas nonācis pie skatītājiem, gan arī līdz šim Latvijas kino nebijušo formātu:

“Priecājos, ka režisors Matīss Kaža turpina eksperimentēt ar formu. Es no šī viņa lockdown laika projekta sākotnēji sagaidīju kaut kādu kārtējo Zoom izrādi, taču negaidot ir tapusi Latvijā apjomīgākā viena kadra filma.

Paradoksālā kārtā tieši šis tehniskais paņēmiens – viena kadra princips – savelk kopā arī filmas apzināti fragmentēto dramaturģiju. Patīkami pārsteidza arī jauneklīgais entuziasms, ar kādu trīs rūdītie skatuves mākslinieki izstāsta šo kopīgi radīto sāgu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis ir projekts, kam ir izdevies tiešā tēmējumā uzšķaudīt koronavīrusa pandēmijai, radot kaut ko svaigu.”

Arī filmā attēlotā filmas “Mērnieku laiku” operatora Jāņa Brieža (Džona Brauna) meita Kristīne Briede atzinīgi novērtē filmas humoru: “Smējos, vēderu turēdama, pilnā Splendida zālē.

Kā mums vajadzēja vienreiz tādu tik lokālu projektu, kas rezonē ar mums pašiem un nedzenas pēc izpratnes vispasaules līmenī! Foršs gabals!”

Savukārt mūziķis Jānis Šipkēvics filmizrādi nodēvējis par ekrāniski teātrisku katarsi: “Man no sirds patika! Ekrāniski teātriska katarse. Paldies Matīsam Kažam un visiem darbā iesaistītajiem musketieriem un musketierēm.”

Filmas treileris

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 6. novembra filmizrāde “Kino un mēs” skatāma Latvijas kinoteātros un straumēšanas vietnē “Vimeo on Demand” . Savukārt no 17. novembra tā būs pieejama arī izklaides platformā “Shortcut” un video satura platformā “Go3”.

Filmizrādes režisors ir Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, skaņu režisors Jevgenijs Načiss. Izrādes dramaturģiju veidojuši tās aktieri, balstoties Rīgas Kino muzeja materiālos, kinofilmu scenārijos, kino vēstures un teorijas grāmatās, intervijās ar Rīgas Kinostudijas aktieriem un darbiniekiem, kā arī pašu fantāzijā. Filma tapusi studijās “Fenixfilm” un “Deep Sea Studios”.

Filmizrāde “Kino un mēs” ir pirmā Latvijas pilnmetrāžas spēlfilma, kas uzņemta vienā nepārtrauktā kadrā. Tas ir garākais nepārtrauktais kadrs Latvijas kino vēsturē – 85 minūtes. Tajā režisors Matīss Kaža kopā ar Latvijā pazīstamo aktieru un filmas līdzautoru trijotni – Andri Keišu, Egonu Dombrovski un Jāni Skuteli – pievēršas iemīļotajām padomju gados uzņemtajām latviešu filmām “Ezera sonāte”, “Mērnieku laiki” un “Dubultslazds”, mēģinot saprast, kāpēc tās uzņēma tieši tā.

Aktieru trijotne, atveidojot režisorus, operatorus, scenāristus, kritiķus un aktierus, ar komiskām un izklaidējošām ainām atklāj leģendārās Rīgas Kinostudijas aizkulises. Izrādās, slavenie režisori, operatori un aktieri piedzīvojuši dažādas amizantas likstas un savstarpējus konfliktus, lai radītu mākslas darbus, kas tagad jau kļuvuši par plaši pazīstamu klasiku. Filmizrāde piedāvās kuriozus no uzņemšanas laukumiem, mākslas padomes sēdēm, ieskatu vēstures lappusēs un kino klasikas ainu inscenējumus jaunos un negaidītos veidos. Vienlaikus “Kino un mēs” stāsta arī par Rīgas Kinostudiju laikā, kad kino industrija bez tās nebija iedomājama.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm