tv3.lv

Latvija “Oskaram” izvirza filmu “Akmeņi manās kabatās”

ASV Kinoakadēmijas balvas “Oskars” nominācijai par labāko ārzemju filmu (Best Foreign Language Film Award) pēc Nacionālā Kino centra izveidotās ekspertu komisijas vienbalsīga lēmuma izvirzīta Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma “Akmeņi manās kabatās”.

2014. gada 15. septembrī 14:18

Šogad kā ASV Kinoakadēmijas kritērijiem atbilstošas ekspertu komisijas vērtējumam tika izvirzītas divas Latvijas filmas, kuras pieteica filmu producenti: Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma “Akmeņi manās kabatās” un Māra Putniņa un Jāņa Cimermaņa filma “Džimlai Rūdi Rallalā”. Filma “Akmeņi manās kabatās” tika izvirzīta vienbalsīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Spēlfilmas izvērtēja Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija: Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma; LR Kultūras ministres ārštata padomniece Latvijas simtgades programmas sagatavošanas jautājumos Leonarda Ķestere; kino žurnāliste, žurnāla Kino raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa; režisors Jānis Putniņš; Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes locekle Ieva Romanova; Latvijas Televīzijas Filmu sagādes un adaptācijas daļas vadītāja Anna Rozenvalde un 2013. gadā Oskara nominācijai izvirzītās filmas Mammu, es tevi mīlu producente Alise Ģelze.

”Ekspertu komisija vienprātīgi nonāca pie secinājuma, ka “Oskara” nominācijai izvirzīsim filmu “Akmeņi manās kabatās”. Filma jau tikusi starptautiski novērtēta – ieguvusi divas balvas Karlovi Vari starptautiskajā filmu festivālā – Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI balvu, kā arī Ekumēniskās žūrijas īpašo balvu. Turklāt filmai veltītas vairākas daudzinošas recenzijas ārvalstu presē, tai skaitā prestižajā izdevumā “The New York Times”. Tomēr galvenais pamatojums žūrijas lēmumam ir filmas unikalitāte – tas ir ļoti personisks stāsts, kas cieši savijies ar Latvijas vēstures būtiskiem notikumiem. Filma veidota animācijas tehnikā, kas piesaistīs “Oskara” komisijas uzmanību, un šķiet, ka šāda tehnika ir arī visvairāk atbilstoša tam sarežģīto un ļoti būtisko tēmu lokam, ko filmā risina Signe Baumane,” ar lēmumu iepazīstina ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze.

“Es arī balsoju par Signes Baumanes filmu vairāku iemeslu dēļ,” stāsta Dita Rietuma. “Es gribēju uzsvērt tos ļoti skarbos, radikālos apstākļus, kādos ir tapusi šī filma. Mēs zinām, ka animācijas žanrs ir dārgs, dārga radošā izpausme. Arī svarīga radošā izpausme, jo tās vieglāk ceļo pasaulē.”

Animācijas filma pieaugušajiem “Akmeņi manās kabatās” ir patiesos notikumos balstīts stāsts par piecām autores dzimtas sievietēm, Signi pašu ieskaitot – viņu cīņu ar dzīves pārbaudījumiem, depresiju un neprātu. Filmā Latvijas vēstures peripetijas savijas ar personīgiem pārdzīvojumiem un stāstiem par ģimenes noslēpumiem, mīlestību un laulību.

Režisore, scenāriste un māksliniece Signe Baumane kopš 1995. gada dzīvo Ņujorkā un ir vienīgā Latvijas režisore, kas ir ASV Kino Akadēmijas biedre. Viņas veidotās animācijas īsfilmas ir tikušas demonstrētas vairāk nekā 200 festivālos visā pasaulē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filma “Akmeņi manās kabatās” ir ASV un Latvijas kopražojums, kas tapis ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu, un no Latvijas puses to kopproducē studija “Lokomotīve”.

No Latvijas Oskara nominācijai par labāko ārzemju filmu iepriekš izvirzītas šādas filmas: 1992. gadā – “Cilvēka bērns” (režisors Jānis Streičs), 2008. gadā – “Rīgas sargi” (režisors Aigars Grauba), 2010. gadā – “Amaya” (režisors Māris Martinsons). 2011. gadā izvirzītā “Seržanta Lapiņa atgriešanās” (režisors Gatis Šmits) tehnisku iemeslu dēļ konkursam netika nosūtīta. 2012. gadā tika izvirzīta filma “Golfa straume zem ledus kalna” (režisors Jevgēņijs Paškevičs), savukārt pērn, 2013. gadā, režisora Jāņa Norda filma “Mammu, es tevi mīlu”.

ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijas tiks paziņotas 15. janvārī, balvas pasniegšanas ceremonija notiks 22. februārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm