tv3.lv

Liepājas Ērģeļmūzikas festivālam – 13

Trīspadsmito reizi, cenšoties sadejoties ar paralēli notiekošajām Dzejas dienām, septembra vidū Liepāju pieskandinās ērģeles.

2014. gada 13. augustā 15:46

Visticamāk, Ērģeļmūzikas festivāla ideja nebūtu pilsētā radusies, ja 18. gadsimtā Liepājā nebūtu dzīvojuši lepni un ambiciozi iedzīvotāji, kas prata pastāvēt par savu pašnoteikšanos un pierādīt savu un savas pilsētas nozīmi pārējās Kurzemes priekšā. Vēloties pārspēt Kurzemes hercogistes galvaspilsētu Jelgavu, Liepāja pilsētas centrā radīja katedrāli, greznu parādes ēku. Lai iebūvētu tajā katedrālei cienīgu mūzikas instrumentu, uz Liepāju tika aicināts viens no izcilākajiem sava laika ērģeļbūvētājiem Heinrihs Andreass Konciuss, par kuru, ir zināms, pats Johans Sebastiāns Bahs teicis visatzinīgākos vārdus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Trīspadsmito gadu pēc kārtas par šo Liepājas mūzikas dzīves lepnumu atgādinās Ērģeļmūzikas festivāls ar vairākām ērģeļmūzikas pasaules spožām zvaigznēm. Īpaši gribas atzīmēt dažus viesus, kas pie Liepājas slavenā instrumenta sēdīsies pirmo reizi.

Festivālu 12. septembrī atklās viens no spožākajiem jaunās paaudzes Eiropas koncertērģelniekiem čehu mākslinieks Pāvels Kohouts. Kā koncertējošs ērģelnieks, pianists un orķestra solists viņš uzstājies visā Eiropā, Krievijā, Āzijā, Austrālijā, Jaunzēlandē un Amerikas Savienotajās Valstīs. Viņa radošā darbība ietver regulāru sadarbību ar Čehijas nacionālo radio projektā “Vēsturiskās ērģeles” un CD ierakstu veikšanu. Mūziķis ir pieprasīts starptautisku meistarklašu pedagogs.

No Lietuvas 18. septembrī festivālā viesosies ērģelnieks un blogeris Vids Pinkēvičs. Līdzās profesionālai muzicēšanai mūziķis izveidojis blogu organduo.lt, kurā sniedz padomus un konsultācijas, kā spēlēt ērģeles. Viņš ir arī aktīvs ērģeļu mūzikas mākslas popularizētājs, izmantojot laikmetam atbilstošās tehnoloģiju iespējas, lekcijas, seminārus un demonstrācijas.

Festivāls noslēgsies 20. septembrī ar koncertu “O Lux Beata”, kuru atskaņos ērģelniece Ilze Reine kopā ar pazīstamo kontrtenoru Sergeju Jēgeru, kā arī čellistu un baroka laikā populārā instrumenta viola da gamba spēles meistaru Ainaru Paukšēnu. Sergeja Jēgera talanta cienītājiem būs iespēja izdzirdēt solistu ar jaunu, iespējams, neierastāku repertuāru. Programmā iecerēts atskaņot darbus, sākot ar gregoriskajām himnām, līdz mūsdienu pasaules un latviešu mūzikas pērlēm – Maijas Einfeldes, Riharda Dubras, Arvo Perta, Andreja Selicka darbiem. Solistu S. Jēgera un A. Paukšēna priekšnesumi noritēs ne vien ērģeļu balkonā, bet arī, izmantojot telpas iespējas, altāra daļas priekšā, tā veidojot tuvāku kontaktu ar klausītājiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm