tv3.lv

“Skaņu mežā” uzstāsies čelliste Okjunga Lī

Nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs” ietvaros 10. oktobrī koncertu sniegs Ņujorkā dzīvojošā korejiešu čelliste Okjunga Lī (Okkyung Lee), informē festivāla organizatori.

2014. gada 16. septembrī 20:00

Akadēmiski skolotā čelliste Okjunga Lī ir dzimusi Korejā un dzīvo Ņujorkā kopš 2000. gada. Viņas labāko mūzikas ierakstu starpā ir ierindojams jau pieminētais solo albums ”Ghil”, kā arī Džona Zorna izdevniecībā ”Tzadik” publicētais kompozīciju albums ”Noisy Love Songs” un ”White Cable, Black Wires”, duets ar vēl kādu šī gada “Skaņu meža” viesi – kontrabasistu Džonu Edvardsu (John Edwards). Visi trīs ieraksti uzskatāmi demonstrē čellistes fleksibilitāti, darbojoties dažādu estētiku saskares punktos – ja ”Noisy Love Songs” nudien rada neatvairāmi romantisku gaisotni, tad ”Ghil” ir klaji konfrontējoša trokšņu mūzika, kas robežojas ar vardarbīgu ekstāzi. ”White Cable, Black Wires” savukārt ir uzskatāms par vidusceļu starp abām minētajām stilistikām, turklāt papildinātu ar netverami eksistenciālu un patīkami pārprotamu modernisma laikmeta pieskaņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mūzikas kritikas portāls ”Pitchfork.com” albumu “Ghil” komentē sekojoši: ”Tiem, kas nav pazīstami ar Okjungas mūziku vai improvizāciju kā tādu, labs atskaites punkts būtu Kolins Stetsons (Colin Stetson). Gan Stetsons, gan Lī abi iegulda daudz fiziskas enerģijas savā mūzikā, un tas savukārt atstāj pārņemošu iespaidu uz klausītājiem. Tomēr, ja Stetsons sliecas uz mierīgākiem toņiem, tad Lī turpretī izvēlas strādāt ar brutālu spēku – dažreiz pat līdz visai biedējošai pakāpei. Šādi ”amerikāņu kalniņi” ir nudien apreibinoši, taču to patiesais spēks slēpjas faktā, ka šī mūzika ir vienlaikus gan konfrontējoša, gan emocionāla. Es bieži atrodu sevi, apbrīnojam Lī radītos skaņu audeklus, taču tie nekad neatstāj ”vides ierakstu” vai abstraktās mākslas iespaidu. Tas ir pateicoties Okjungas Lī komponistes un mūziķes ciltsrakstiem – viņa ir spēlējusi ar Loriju Andersoni un ierakstījusi divus precīzi aranžētas mūzikas albumus Džona Zorna izdevniecībai “Tzadik”.”

Lī mūziku raksturo spēcīgi kontrasti starp trauslo vai kluso un agresīvo vai robusto, pamatā nākot no mūziķes plašajām interesēm improvizācijas sfērā – Lī ir sastrādājusies ar krāšņu virkni mūziķu, kas improvizāciju izmanto kā būtisku jaunrades instrumentu: trokšņu mūziķi Karlosu Gifoni (Carlos Giffoni), noizroka ģitāristu Tērstonu Mūru (Thurston Moore) no grupas ”Sonic Youth”, komponistu Džonu Zornu (John Zorn), vijolnieci un ”spoken word” mākslinieci Loriju Andersoni (Laurie Anderson), multimediju mākslinieku Kristianu Mārkleju (Christian Marclay), dziesminieci Karlu Bozuliku (Carla Bozulich), kā arī virkni Eiropas vai ASV brīvās improvizācijas mūziķu, tostarp saksofonistiem Džonu Bučeru (John Butcher) un Evanu Pārkeru (Evan Parker), trompetistu Neitu Vūliju (Nate Wooley), bundzinieku Krisu Korsano (Chris Corsano), kā arī daudziem citiem.

Atgādinām, ka festivāls ”Skaņu mežs” notiks 10. un 11. oktobrī mūzikas namā ”Daile”, savukārt to ievadīs iespaidīgs kinētiskās mūzikas priekšnesums Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcā 9. oktobrī.

Biļetes uz festivāla koncertiem ir nopērkamas “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un internetā. Biļete uz 9. oktobri maksā 10 eiro, uz 10. un uz 11. oktobri – 20 eiro, savukārt trīs dienu festivāla abonements – 30 eiro.

Vairāk info: skanumezs.lv

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm