tv3.lv

Ēģiptē no vardarbības cietusī Māra Katarska devusies atpakaļ uz Latviju

Sociālajos tīklos liela uzmanība pēdējās dienās ir pievērsta jaunai latviešu sievietei, kura Ēģiptē bija izsludināta meklēšanā un cietusi no partnera vardarbības. Viņas glābšanā iesaistījās arī Latvijas vēstniecība. Pēc TV3 rīcībā esošajām ziņām, šobrīd sieviete jau devusies uz Latviju. Krīzes centra psihologi stāsta, ka regulāri saņem zvanus no latviešu sievietēm, kas pieredzējušas partnera vardarbību ārzemēs.

2019. gada 16. janvārī 19:22

Ziņas par kādreizējās šovu zvaigznes, dziedātājas Māras Katarskas pazušanu sociālajos tīklos parādījās šonedēļ. Tika saziedota nauda, lai sievietes māte varētu doties uz Ēģipti un meitu sameklēt. Izrādījās, ka viņu biju ieslodzījis un fiziski ietekmējis draugs – ēģiptietis. Turklāt, viņa vienreiz jau pēc piekaušanas bija atgriezusies pie drauga, vēsta mediji. Divu mēnešu laikā viņš sievieti piekāvis trīs reizes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar Latvijas vēstniecības Ēģiptē starpniecību, situācija atrisināta, un māte un meita devušās uz Latviju. Vakar Katarska izplatīja publisku vēstījumu savā “Facebook” kontā. Šīs dienas laikā viņa uz “Facebook” ziņu neatbildēja.

Starp dziedātāju un viņas ēģiptiešu draugu bija noslēgtas Orfi laulības. Tās parasti tiek slēgtas starp islāma ticību pārstāvošiem vīriešiem un ārvalstniecēm.

Ēģiptes sabiedrība neatzīst kopdzīvi un tuvību pirms laulībām, tāpēc daudzi uzskata, ka Orfi laulība ir risinājums. Orfi laulību ceremoniju vada musulmaņu garīdznieks vai jurists divu liecinieku klātbūtnē. Pāri atkārto vārdus: “Mēs apprecējāmies” un apņemamies uzņemties saistības Dieva priekšā. Vairumā gadījumu ir uzrakstīts līgums, kurā norādīts, ka abi ir precējušies, un divi liecinieki to paraksta. Tomēr Orfi laulības netiek oficiāli reģistrētas un nav finansiāli saistošas.

“Līdz 2000. gadam Ēģiptes valdība neatzina Orfi laulības, un šo laulību līgums varēja tikt izmantots tikai attiecību pierādīšanai tiesā. Saskaņā ar 2000. gada 29. janvārī pieņemto jauno tiesību aktu par personu statusu Orfi laulības var tikt šķirtas. Lai gan jaunais Ēģiptes likums atzīst sievietes tiesības pieprasīt laulības šķiršanu no Orfi laulības, likums tomēr liedz Orfi laulībā bijušām personām pieprasīt alimentus, kā arī bērna uzturlīdzekļus,” teikts Latvijas vēstniecības Ēģiptē sagatavotajā komentārā.

Krīzes centri Latvijā regulāri saņem fiziski un emocionāli pazemotu sieviešu zvanus. Arī, no eksotiskām valstīm, piemēram, Marokas. Taču, lielākoties, sievietes pāridarītājiem piedod un atkal cieš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Sieviete bieži vien, aizejot uz policiju, uzraksta iesniegumu. Viss korekti. Tad vīrietis nāk ar konfektēm, puķēm: “Es būšu labāks, nekad tā nedarīšu.” Tiek izņemti iesniegumi, atkal vardarbība atkārtojas. Tādā gadījumā jāsaprot, ka vardarbība nav attaisnojama, nepieciešams rīkoties. Izdarīt līdz galam,” norāda psihologs-konsultants Raivo Vilcāns.

Uz jautājumu, cik bieži cilvēki to saprot, viņš saka: “Diemžēl, nevaru komentēt statisku, atgriešanās attiecībās un vardarbības atgriešanās arī ir populāra. Mēdz būt gadījumi, kad vardarbība ilgst 10, 15 gadus.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm