tv3.lv

”Sāpēja tā, ka likās – viss, tās ir beigas.” [Ex] da Bass pēc skarbas diagnozes saņemšanas atmet smēķēšanu

Populārajam dīdžejam [Ex] da Bass jeb Marekam Dainim pagājušais gads nav bijis viegls. It kā vēl nepietiktu ar atceltiem pasākumiem, pagājušā gada vasarā viņu pārsteidza pēkšņas, neizturamas sāpes plaušās. Pēc virknes izmeklējumu dīdžejam uzstādītā diagnoze Hops, un viņš sapratis – vienīgā iespēja, kā glābt veselību, ir uz visiem laikiem atteikties no smēķēšanas netikuma. Mareks uztic Skaties.lv savu stāstu par to, kā pirms vairāk kā 15 gadiem sācis smēķēt un kāpēc tagad šo izvēli rūgti nožēlo.

2021. gada 22. janvārī 10:45

Paciņa dienā 15 gadu garumā

”Man ir 36 gadi. Nopietni smēķēt sāku, beidzot vidusskolu, lai gan pasīvais un “svētdienas” pīpētājs biju jau vidusskolā. Tas bija laiks, kad tā, pa īstam, sākās mana nu jau 24 gadus ilgā dīdžeja karjera,” sarunā ar Skaties.lv atceras dīdžejs, kurš ar šausmām rēķina, cik lielu dzīves daļu ”nopīpējis”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pie netikuma nemanot pieradinājusi radošā vide, kurā Mareks sācis darboties – uzsākot gaitas vidusskolā, viņš sācis strādāt Cēsu radio stacijā “Saules iela” (vēlāk “Progressive FM” ), pēc tam arī šī radio deju klubā.

”Liekas, ka “pavilkos” uz to, ka man apkārt klubā un radio tolaik pīpēja liela daļa kolēģu. Vēlāk, studējot augstskolā, kursa biedri, lai gan neapzināti, tomēr mani uz cigaretēm “uzsēdināja” tā pa īstam. Kaut kā tas viss nemanot arī sākās.

Pirmajos gados smēķēju mazāk, bet, pirms atmetu, tā jau bija nepilna paciņa dienā. Ballīšu un copes laikā brīžiem, pat divas,” atceras [Ex] da Bass.

Tā tas turpinājies apmēram 15 gadus no vietas, līdz pagājušā gada vasarā par sevi manīt likušas negaidītas veselības problēmas.

”Likās, ka tās ir beigas.”

”Pirms aptuveni pusgada, vasaras izskaņā sēžot pie ezera, sajutu sāpes plaušās, kas pēc viļņveidīgas un asas klepošanas lēkmēm, pārauga sajūtās, ka tūlīt vemšu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sāpēja tā, it kā kāds ar spēku spiestu krūšu kurvi. Mīļotās, kura man ir milzīgs atbalsts un motivētājs, mudināts, nolēmu, ka vajadzētu aiziet pie pulmonologa,” stāsta dīdžejs.

Viņš atzīstas, ka vizīti ilgi atlicis, un pie ārsta aizgājis vien decembrī. Dīdžejs neslēpj – bijis sabijies,

”Bija bail no tā, ko ārsts teiks, taču plaušas sāpēja tā, ka likās – viss, tās ir beigas. Nebija variantu, bija jāsaņemas un jāiet.

Pulmonologs mani nekavējoties nosūtīja veikt spirogrāfiju. Analīzes nebija īpaši labas, ārstam likās, ka man ir astma, jo, piecpadsmit gadu laikā, nevarot tik ļoti “nopīpēt” plaušas,” atceras [Ex] da Bass.

Elektroniskās cigaretes situāciju vēl vairāk pasliktina

Viņš veicis virkni izmeklējumu. Analīžu rezultāti tomēr parādījuši, ka viss vēl nav zaudēts, ja mākslinieks sāks rīkoties.

”Izrādījās, ka tomēr var nopīpēties “līdz kliņķim” . Tā, ka ķermenis sāk signalizēt: “Vecīt, vai nu met mieru, vai drīz viss būs ļoti slikti.”,” spriež [Ex] da Bass.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš sapratis, ka laiks beidzot pielikt punktu gadiem ilgajai smēķēšanai.

[Ex] da Bass neslēpj – daudzo gadu garumā vairākas reizes mēģinājis atmest smēķēšanu, taču allaž bez panākumiem.

”Atceros, ka šad un tad atbildīgos brīžos man sāka krist ciet un pazust balss. Tas ietekmēja gan manu darbu radio, gan spēju, piemēram, komentēt sacensības. Jau tad aizdomājos, ka pīpēšana – tas, it nemaz, nav nekas labs un kuru katru brīdi būs sekas.

Oktobrī, kad parastās cigaretes sāku smēķēt neregulāri, pamēģināju arī elektroniskās – likās, ka pašsajūta ir vēl sliktāka,” atceras dīdžejs. Viņš sapratis, ka vienīgais variants ir atmest pavisam.

Atteikšanās no smēķiem jau tagad mainījusi dzīvi

Dīdžejam uzstādītā diagnoze ir Hops, jeb hroniska obstruktīva plaušu slimība, kas sastopama vismaz 50% smēķētāju.

”Pašlaik neesmu smēķējis jau vairākus mēnešus. Ārsts izrakstīja inhalatoru, kas palīdzēs bronhiem tīrīties. Lai arī ir pagājis salīdzinoši neilgs laiks, jūtos daudz labāk – plaušas vairs tik ļoti nesāp, ir vairāk enerģijas, garšas un smaržas ir kļuvušas izteiktākas, ietaupās naudiņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jā, pāris ķermeņa masas kilogrami ir nākuši klāt, bet, tā kā mēģinu sportot, un pavasarī atsāksim kūpināt gardumus – atkal atgūšu savu ideālo svaru.

Neticēsiet, bet pagājušajā gadā vasarā, kad pārcēlāmies uz dzīvi Cēsīs, mēneša laikā, zaudēju piecus kilogramus. Fizisks darbs, svaigs gaiss un ekoloģiska pārtika paveica savu,” pieredzē dalās mākslinieks. No smēķēšanas viņš atbrīvojies vien ar pašiedvesmu, nekādi plāksteri vai medikamenti nav izmantoti, vien apziņa, ka, ja nepārstās – labi nebeigsies.

”Kāda ir šis stāsta morāle? Nebūšu “mamma” un nemācīšu jums dzīvot, taču atzīšu, ka sākt smēķēt un darīt to tik ilgi bija stulbi.

Jā, brīžiem tas bija patīkami – it sevišķi brīžos, kad uzpīpēju pēc uzstāšanās vai pie ezera sēžot pie ugunskura un iemalkojot kādu dzērienu. Jā, reizēm tas dažbrīd noņēma stresu, bet, ja uz kārts ir likta mana veselība, es, laikam, tomēr izvēlos būt veselāks.

Savu smēķētāja karjeru esmu beidzis. Ceru, ka mans stāsts iedvesmos atbrīvoties no šī neveselīgā ieraduma arī kādam citam,” tā [Ex] da Bass, kurš nu ir drošs – viņa dzīvē smēķēšanas periods ir beidzies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm