tv3.lv

Operāciju šova Madarai dzimuma maiņa izmaksājusi vairāk nekā 20 000 eiro

38 gadus vecā Madara Marta Šterna, kuru kā transpersonu Latvija iepazina TV3 šova “Operācija: Jauna dzīve”, janvāra pirmajā pusē piedzīvoja laimīgāko dienu mūžā – klīnikā Taizemē viņai tika veikta dzimuma maiņa. Nu viņa atklāj, kā norit atlabšana un kādi nākotnes plāni.

25. janvārī 15:51

Madara Marta Šterna, kura pasaulē nākusi kā zēns un iepriekš bija precējies trīs bērnu tēvs, pēc Taizemē veiktās dzimuma maiņas operācijas jūtas lieliski. Pēc vīrieša dzimumlocekļa noņemšanas un sievietei raksturīgo orgānu izveidošanas Madara ir pārliecināta, ka viņas dzīves kvalitāte ir uzlabojusies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai skaidrība galvā un prieks dzīvot

Kā sarunā ar tv3.lv teic Madara, dzimuma maiņas operācija ir kā jauns sākums: ”Tā man ir devusi to pašu, ko dzirdes iegūšana sniedz nedzirdīgam cilvēkam un redzes iegūšana – neredzīgam cilvēkam. Šī operācija likvidēja kasti, kas palika aizslēgta, jo fiziski bija lietas, kas mentāli lika justies ne pārāk labi. Tagad šīs kastes nav, un es jūtos daudz, daudz labāk.

Man ir augusi pašapziņa. Kamēr es sēžu viena, tas nav tik ļoti manāms, bet, līdzko es kādu satieku, es sevī jūtu gandarījumu, piepildījumu, kas ļauj justies daudz labāk ne tikai fiziski, bet arī garīgi. Un tas lielā mērā ir iemesls, kādēļ operācija notika, – lai būtu skaidrība galvā un prieks dzīvot, un dzīve jau tagad ir uzlabojusies.”

Tāpat viņa spriež, ka arī citas kultūras redzēšana viņai noteikti nākusi par labu. Bet operācija ir sniegusi vairāk pārliecības par to, kas viņa pati ir, un zudušas bailes, kas bija radušās, jo Madaru ”nepareizi uztvēra”. ”Vārdi sāpina, un, ja attiecībā uz mani lieto nepareizus vietniekvārdus vai personas vārdu, ir ļoti sāpīgi.

Protams, joprojām ir sapņi, kas, visticamāk, paliks nepiepildīti, tādēļ ir jāsamierinās, cik tālu mēs varam tikt ar šīm lietām, taču jebkurā gadījumā jāiet uz priekšu,” saka Madara.

Viņa neslēpj, ka nopietni apsvērusi domu, ka varētu pamest Latviju. ”Homofobijas un bezsakara, kas notiek, dēļ,” skaidro Madara, kura ikdienā strādā par programmētāju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taizemē Madara uzturēsies līdz februāra otrajai pusei, un laiku pēc operācijas lielākoties viņa pavada, atpūšoties viesnīcā. ”Esmu sadraudzējusies ar vienu austriešu meiteni. Reizēm dodamies nelielās pastaigāties, kas gan pagaidām ir visai sāpīgs process. Vairāk pavadām laiku skatoties filmas, pļāpājot,” stāsta Madara.

Vakaros viesnīcas kafejnīcā abas kopā iedzer kādu limonādi, retu reizi neatsakās arī no alus, kas abām garšo, bet kopumā laiks Taizemē tiek pavadīts mierīgi.

Madara stāsta, ka problēmātisks bija periods, kamēr bija pārtraukusi hormonu lietošanu, bet, kad pēc operācijas bija aizritējušas dažas dienas, noņemti lielie pārsēji un samazināta pretsāpju līdzekļu deva, viņai rekomendēts tos atsākt lietot. ”Lika lietot hormonus, lai nebūtu uzbudinājums, un uzbudinājums ir papildu sāpes,” pasmaida Madara.

Kopumā atlabšana pēc operācija Madarai norit pēc plāna. ”Viss ir kārtībā, nav nekādas aizķeršanās. Protams, pēc gada būs jāatgriežas, lai veiktu labojumus, ja tādi būs nepieciešami,” viņa atzīst.

Naudu operācijai aizņemas

Kā atklāj Madara, dzimuma maiņas operācija Taizemē viņai izmaksāja vairāk nekā 16 tūkstošus eiro, taču par vīzām, dokumentu tulkošanu, aviobiļetēm un uzturēšanos viesnīcā nācies šķirties vēl no vairākiem tūkstošiem, un kopumā summa veido ap 21 tūkstoti eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Bet tas viss ir tā vērts. Jo operācija ir tas, ko man vajag, un es pat teiktu, ka viss noticis laikā, kad man tas bijis vajadzīgs visvairāk,” saka Madara.

Pērnā gada maijā viņa uzsāka līdzekļu vākšanas kampaņu, taču visu operācijai nepieciešamo naudu šādā veidā Madarai neizdevās savākt. ”Es ņēmu kredītu bankā – aizņēmos naudu, lai būtu pietiekami ko samaksāt.” Ziedošanas kampaņu viņa atstās atvērtu, lai cilvēki var ziedot, jo izdevumi ar to nebūt nebeigsies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm