Bērns viendzimuma ģimenē: politiķe Jana Jarinovska atklāj, kā ar sievu izlēma, kura būs atvases bioloģiskā mamma

23. martā 13:47

Ir skaidrs, ka šim bērnam dzīve būs citādāka nekā lielajam vairumam, sarunu šovā “Zilonis studijā” saka politiķe Jana Jarinovska, kura kopā ar sievu Lilitu audzina meitu. Raidījumā viņa dalās pieredzē par bērna ienākšanu viendzimuma ģimenē.

Politiķes, biedrība “LGBT un to draugu apvienība Mozaīka” valdes locekles Janas Jarinovskas un viņas sievas Lilitas Porietes stāsts varētu būt klasiskas ģimenes paraugs – abas sievietes vispirms satikās, tad cerējās, tam sekoja bildinājums, kāzas un mazuļa ienākšana ģimenē. Jautāta, kādēļ pirms bērna ienākšanas ģimenē bija svarīgi apprecēties, Jana TV3 sarunu šovā “Zilonis studijā” stāsta: “Man nav atbildes. Tie soļi viens pēc otra ļoti sinhroni sagāja.

Mums bija viena intervija, kur žurnāliste aiz ieraduma uzdeva jautājumu: vai bērniņš bija plānots. Kā viendzimuma pārim varētu būt neplānots bērns?! Tas ir ļoti izsvērti. Mēs nesēdāmies pie ekseļa, bet mēs apsvērām visas puses.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nav runa tikai par materiālo, bet vairāk par to, cik mēs pašas esam tam emocionāli gatavas, jo pilnīgi skaidrs, ka šim bērnam būs citādāka dzīve nekā lielākam vairumam un cik ļoti mēs esam gatavas būt tas stiprais mugurkauls, tas vecāks, kurš ar bērnu runā, stāsta un skaidro,” stāsta Jana.

Lai šo lēmumu realizētu, vajadzīga “baigi lielā” drosme. “Manuprāt, arī heteroseksuālam pārim bērns ir ļoti liels notikums. Šobrīd man it īpaši šķiet jocīgi skatīties, ka ir cilvēki, kas runā: “Mums ir krīze attiecībās, uztaisām bērniņu un tādā veidā mēs stiprināsim attiecības.” Mums ir Lilitu ir ļoti pamatīgas, izsvērtas attiecības, bet ar bērniņa ienākšanu arī mūsu attiecības kaut kādā brīdī sašūpojās, jo ir nogurums, šausmīgi daudz neziņas, katram ir kaut kādi padomi, ko sniegt…”

Patlaban Janas un Lilitas meita ir gadu un četrus mēnešus veca. Lēmums, kura no abām sievietēm būs bērna bioloģiskā mamma, bijis vienkāršs. “Viņa pateica: “Davai, es.” Teicu, ka der. Tad, kad es esmu domājusi par bērnu, tad vienmēr es esmu redzējusi, ka es adoptēju. Man tas tā vienkārši ir, es to nevaru izskaidrot. Lilita pateica: “Jā, es labprāt iznēsātu”. Jauki. Aiziet!”

Jautāta, kā apkārtējie uzņēma vēsti, ka Jana un Lilita kļūs par mammām, politiķe stāsta: “Mani vecāki neko nevarēja teikt, jo viņi jau ir tajā saulē. Lilitai sanāca ļoti traģiski, jo pāris nedēļas pirms Amēlijas dzimšanas nomira viņas mamma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mums ir brīnišķīga kaimiņiene, kura ir pateikusi – tā kā mēs abas esam bārenītes, tad viņa piesakās par vecmāmiņu Amēlijai. Ar tuvākajiem, tiem, kuri ir apkārt, viss bija labi. Pēc būtības visiem ir vienalga.”

FOTO: PUBLICITĀTES FOTO

Lai tiktu pie bērniņa, sievietēm nācās šķirties no vairāk nekā 1000 eiro. “Mēs devāmies uz klīniku, mums bija mākslīgā apaugļošana, kas ir vislētākais variants. Apmēram 600 eiro. Protams, bija izmeklēšanas, viss pārējais,” stāsta Jana un piebilst, ka no likuma viedokļa nekā sarežģīta nav. “Jautājums ir par to, vai [ieņemt bērnu] sanāk ar pirmo reizi, jo ir diezgan daudz gadījumu, kad ar pirmo reizi nesanāk. Mums sanāca ar pirmo.”

Jana uzsver – abas sievietes nebija gatavas bērnu “dalīt vēl ar kādu”. “Mēs gribējām, lai tas ir mūsu divu bērns, nevis ir vēl trešais cilvēks, jo viena lieta ir, ko tu sarunā – sarunājam, ka okei, iedos spermu un tad visu labu –, bet dzīve pēc tam izvēršas citādāk. Tādēļ mūsu lēmums bija tāds, arī bērnam būs informācija par to, ka tēvs ir donors.”

Jana stāsta, ka gadu un četrus mēnešus vecā meitiņa tagad kļūst nedaudz līdzīgāka savai bioloģiskajai mammai, bet tad, kad Amēlija vēl bija pavisam maziņa, daudzi saredzējuši lielāku līdzību tieši ar Janu.

Janai nav būtiski, kā meita viņu sauks, kad pieaugs. “Man ļoti patīk teiciens: sauciet mani kaut vai par katliņu, tikai nelieciet uz krāsns. Mēs noteikti nestrādāsim pie tā, lai Amēlija mūs sauktu vecāks 1 un vecāks 2,” tā Jarinovska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pilno raidījumu par bērniem viendzimuma ģimenē var noskatīties šeit, bet Jana plašāk par savu ģimeni stāstīs TV3 raidījumā “Mēs mīlam ģimeni” svētdien, 2. aprīlī, pulksten 9.25.

Ja arī tev ir pieredze vai pārdomas par sarunu šovā runāto, aicinām dalīties ar savu viedokli šā raksta komentāros. Raidījuma mērķis ir vairot toleranci un izpratni sabiedrībā.

“tv3.lv” aicina būt iecietīgiem un empātiskiem kā reālajā, tā digitālajā vidē, rakstot komentārus. Atgādinām, ka arī komentāros pausto viedokli un tā rakstītājus regulē normatīvie akti.

Sarunu šovu “Zilonis studijā” no pirmdienas līdz ceturtdienai pulksten 17 skaties kanālā TV3 un pēc tam arī portālā “tv3.lv” un platformā “TV3Play”, kur pieejams arī viss raidījuma arhīvs.

Sarunu šovā “Zilonis studijā” Agnese Drunka un Oskars Lepers aicina dažādu jomu pārstāvjus, lai diskutētu par ērtiem un ne tik ērtiem tematiem, par kuriem reizēm vairāmies runāt publiski.

Piesaki savu “ziloni” – tēmu, par kuru vēlētos dzirdēt kādā no 2.sezonas raidījumiem!


  Lauciņi, kas apzīmēti ar *, ir jāaizpilda obligāti!

  Ziņo par kļūdu rakstā

  Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

  Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm