tv3.lv

Marija Naumova: Karš sākas katra cilvēka sirdī

Ukrainas karš ietekmē mūs katru. Dziedātāja Marija Naumova ir pārliecināta, ka šajā laikā mums pietrūkst vieduma, lai grūtajā, sarežģītajā situācijā cilvēkus vienotu, nevis šķeltu.

”Lai Dievs dod, ka viss, kas tagad notiek, beigtos. Pēc tam sāksies smags posms mums visiem. Ir svarīgi domāt gaišas domas un pēc iespējas vairāk izplatīt līdzjūtību, toleranci un cieņu vienam pret otru,” sarunā ar ”tv3.lv” saka Marija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Runājot par Ukrainas karu, tas jau mūs ietekmē visās jomās.

Absolūti, un cik daudz tas vēl ietekmēs. Tas nebūs ne gads, ne divi, ne desmit.

Kā jūs jūtaties šajā laikā, jo nav noslēpums, ka draugu, paziņu, radu loks ir daudz plašāks nekā ierastajam latvietim, un jums ir radi un draugi ārpus Latvijas. Kā atrodat līdzsvaru?

Man palīdz tas, ka es esmu savas dzimtenes patriote! (Nopūšas) Tas ir tik… tik daudz nianšu tajā visā…. [Tagad] Ir radinieki, ar kuriem tu esi katrs savā pusē. Ir, protams, draugi, ar kuriem nevari īsti kontaktēties. Un ir ļoti lielas bailes par to, kas tagad notiek Latvijā, ka cilvēkus vienkārši mēģina šķelt. Mēs tā jau tik ilgi gājām un, man liekas, bijām jau pareizajā virzienā, lai valstī cilvēki ir vienoti. Protams, bija vēl tālu līdz tam, bet tomēr mēs jau kaut kā sākām sadzīvot… un atkal… pietrūkst tā vieduma, lai apvienotu, lai neļautu ”noasiņot” šajā tik sarežģītā situācijā.

Mums trūkst līderu? Kur ir tie viedie?

Es diemžēl šodien neredzu tādu līderi mūsu politiskajā arēnā, kas varētu kaut ko mainīt, un baidos, ka ar viena cilvēka vēlēšana labot šo situāciju ir par maz. Nav sajūtas, ka kādam ir vajadzīga vienota tauta.

Ko jūs pati darāt? Jūs esat kā tilts starp vieniem un otriem.

Es runāju ar cilvēkiem. Es mēģinu, sniedzu intervijas un izsaku savas domas. Es cenšos neielaist naidu sevī… Ļoti skumji kļuva, redzot visu, kas notika pie Uzvaras pieminekļa…. Es sev uzdevu jautājumu, ko es darītu? Es cenšos par politiskām tēmām nerunāt, bet šoreiz es vairāk domāju par viedumu. Šī tēma ir ļoti sensitīva, bet diemžēl politiķi ar to spēlējās gan visus šos gadus, gan šoreiz. Mēs visi zinām, ka tā ir smaga, sarežģīta un sāpīga situācija, bet šoreiz izdarīja vēl sāpīgāk… Vai tiešām tie buldozeri, kas savāca no rīta 10. maijā ziedus, bija tīk ļoti vajadzīgi, zinot to, cik tas stipri saasinās tā jau smago situāciju?

Kad tas notika, man ienāca prātā doma, bija pieņemts lēmums, ka 9. maija svinības ir aizliegtas, bet piemiņai ziedus, it kā varēja nolikt pie pieminekļa, un lielākai daļai cilvēku tā ir tieši piemiņas diena. Tad varbūt varēja turpat pie pieminekļa nolikt lielu, milzīgu plakātu, kur būtu uzrakstīts: ”Šeit pieminam cilvēkus, kas atdevuši savas dzīvības par mieru gan Otrajā pasaules karā, gan tagad Ukrainā…” Tad cilvēki atnāktu, izlasītu, jā, tieši tāpēc viņi tur ir atnākuši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Marija Naumova

“Cilvēkiem, kas kaut kādā veidā atbalsta Putina režīma darbības, atnākot un redzot šādu plakātu, būtu iespēja izvēlēties, vai nu aizietu citu ceļu, vai nu ar ziediem pieminēt arī Ukrainā kritušos cilvēkus. Tas ir tas pats, kā pārdēvēt to ielu, Antonijas ielas kvartālu, kur atrodas Krievijas vēstniecība, par Ukrainas neatkarības ielu. Un ziedi varēja palikt divas, trīs dienas… Protams, es varu kļūdīties.”

Ir tik vienkārši ar sīkumu novest līdz karam, un neiedomājami grūti ir karu novest līdz mieram.

Latvijā pieņēma lēmumu, ka tā ir Ukrainā kritušo piemiņas diena, bet laikam līdz galam skaidra rīcības plāna nebija.  

Es domāju, ka vienkāršie cilvēki, kas atnāca pieminēt savus vecvecākus, tika aizvainoti, un aizvainoja viņus valsts. Padomju laikā krievs nozīmēja okupants. Tas pats notiek arī tagad. Es nāku no ģimenes, no kuras nāk Aleksandra Solžeņicina pirmā sieva, ar kuru viņš lielāko daļu dzīves nodzīvoja. Mūsu mājās padomju laikā nāca disidenti. Mans vectēva brālis 10 gadus pavadīja cietumā, ciešot no politiskajam represijām… Mūsu ģimene, tapāt kā ļoti daudzas citas, bija cietusi no padomju varas, kura okupēja arī Krieviju.

Ir lietas, kuras ir jāatdala. Šodien notiek tas pats, jo tik daudz cilvēku šodien ir režīma ķīlnieki  Krievijā. Viņi nevar neko izdarīt, nekur aizbraukt, jo viņiem nav vīzas. Viņi nevar izbraukt no valsts. Viņi tur ir iesprostoti. Ko viņi var izdarīt, kā cīnīties? Analītiķi saka, ja pat miljons cilvēku iznāktu ielas, nekas neizmainītos, viņi visi kļūtu par ienaidniekiem un viss. Kas tas ir miljons uz lielo Krieviju?! Protams, varbūt 10 miljoni būtu kaut kas, bet šajā situācija, kas tagad notiek, cilvēki to nevar izdarīt, viņiem ir vienkārši bail, un tik un tā ik pa laikam kāds to dara.

Marija Naumova

“Es esmu pret karu. Man ļoti sāp sirds par cilvēkiem. Tajā pat laikā es sapratu, ka šobrīd katram ir sava taisnība, ir savi meli gan vienā, gan otrā pusē. Tās ir lielas politiskās spēles, par kurām mēs, vienkāršie cilvēki, nekad neuzzināsim patiesību. Visu noteikti nekad neuzzināsim. Uzzināsim minimāli, kaut kādu daļiņu, kuru mums ļaus uzzināt. Tas viss ir tāds liels, liels teātris. Un, manuprāt, arī nav jāzina, jo pārāk daudz būtu ko uzzināt. Bet cieš vienkārši cilvēki, bērni, un tas ir šausmīgi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šodien svarīgi ir palikt cilvēkam. Ir vajadzīga tolerance un pieņemšana. Kā saprast, vai tu pareizi rīkojies, vai ne, kas ir pareizi, kas nepareizi…?  Nesen izlasīju atbildi uz šo jautājumu: vajag iejusties tā cilvēka situācijā, uz kuru vērsta darbība, un paskatīties, kā tu jutīsies. Ja viss ir labi un komfortabli, tad viss ir pareizi, bet, ja tu sajuties slikti, tad padomā, vai to vajag darīt? Nedari otram to, ko negribi, lai dara tev. Ja katrs cilvēks tieši tā rīkosies, tad mēs dzīvosim skaistākā pasaulē. Karš sākas tikai katra cilvēka sirdī. Nekur citus, nekur citur, nekur citur!

Mani interesē vēdiskā astroloģija un, ieskatoties tajā, jau sen bija zināms, ka šie mēneši būs ļoti, ļoti smagi no planetārā viedokļa. Ukrainā, cilvēku attiecībās, pat kaimiņu čatā, kur tika apspriestās citas tēmas, visur bija jūtams karš. Visi bija šausmīgi uzvilkti.

Un šajā situācijā?

Mēs katrs ejam savu ceļu. Tas, ka sirds sāp par cilvēkiem, kas cieš, ir viena lieta, bet katrs rīkojas citādi. Dara to, uz ko viņš šajā brīdi ir gatavs. Viens var palīdzēt ar naudu, otrs ar transportu, trešais ar savu laiku. Vēl kāds ved mantas uz Ventspils ielu [Ukraiņu palīdzības centrs Ventspils ielā 50, Rīgā – red.]. Vēl kāds ir brīvprātīgais bēgļu centrā. Ir cilvēki kam tā ir lūgšana, jo nav citu iespēju… Viss ir svarīgi.

Bet ir cilvēki, kuriem ir vienalga, jo tas liekas kaut kur tālu. Līdzīgi mēs īsti neuztraucāmies tad, kad bija karš Sīrija… Bet tas bija karš, tikai mums tas likās svešs. Mēs, cilvēki, visi visu dalām. Mēs dalām mūsu zemi, resursus, zināšanās, valodas, vēsturi…visu. Mans, ne mans. Mēs dzīvojam duālā pasaulē. Kamēr nesāksim domāt citādi, nekas nemainīsies, un mēs dzīvosim karā.

Lai Dievs dod, ka viss, kas tagad notiek beigtos. Pēc tam sāksies tas posms, ļoti nepatīkams mums visiem.

Marija Naumova

“Katrai paaudzei ir karš. 100 gadi bez kara tas ir tāds retums. Man draugs ostiopāts vienreiz pateica vienu labu lietu, kad tev kaut kur sāp kāds punkts, nevajag koncentrēties uz to punktu, domājot par to, lai samazinātos tur sāpes, vajag blakus atrast punktu, kas nesāp un mēģināt to palielināt. Tas nozīmē palielināt to labo…”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mums Saldū 5. martā bija koncerts, ko sakumā man gribējās atcelt. Paldies Dievam, neatcēlām. Tas bija vienkārši unikāls koncerts. Cilvēki vēl bija maskās, un acīs bija tā sāpe…

Sākām ar klusuma brīdi, lūgšanu, tad bija asaras, tad pārdomās, tad bija viss atrauts vaļā, un beigās mēs visi gandrīz dejojām. Bija tāds pacēlums. Es sajūtu, cik vajadzīga pozitīva enerģija, cik svarīgas labas domas. Pēdējā laikā cenšos nerunāt par karu, gandrīz neskatos ziņas. Protams, lielās ziņas tu zini. Cik tad cilvēks var izturēt! Vajag gaišas domas. Vajag vienkārši to gaismu ap sevi izplatīt pēc iespējas vairāk. Mums jābūt stipriem lai palīdzētu citiem. Un mums ir jābūt vienotiem, jo esam viens vesels…

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm