tv3.lv

‘’Cietums ir pilsēta, kurā ir savi likumi, savi noteikumi.” ”Lauku sētas” Aigars atklāj nianses par ieslodzīto dzīvi

Skatītāju atzinību jau izpelnījies Go3 seriāls ‘’Tunelis’’, kurš filmēts Brasas cietumā un balstīts uz daļēji patiesiem notikumiem par ieslodzīto dzīvi. Lai Latvijas cietumu realitāte seriālā tiktu parādīta maksimāli pietuvināta īstenībai, ‘’Tuneļa’’ veidotāji kā konsultantu pieaicinājuši ‘’Lauku sētas’’ sestās sezonas uzvarētāju Aigaru Kļavu, kurš daļu dzīves nostrādājis par cietuma uzraugu. Sarunā ar Skaties.lv Aigars atklāj nianses par cietumos notiekošo, kas pārsteigušas arī seriāla radošo komandu un aktierus.

2021. gada 5. janvārī 17:20

Aigars akcentē, ka cietumā cilvēks var iepazīt sevi un citus visatkailinātākajā būtībā – ieslodzījumā nav iespējams izlikties vai tēlot to, kas neesi. ‘’Cietumā cilvēks neierodas uz nedēļu, bet gadiem. Te tu nenoslēpsi savu patieso būtību,’’ stāsta Aigars. Tāpat, nokļūstot cietumā, nav iespējams izvēlēties, kas tu te būsi vai spēlēt kādu lomu – viss tiek sadalīts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

‘’Pa lielam katru, kurš tiek ielikts cietumā, sākumā ieliek ‘’karantīnā’’. Tad tiek sadalīts, kas tu būsi. Ja tev ir nauda, tu vari būt ‘’mužiks’’, ja ar naudu ir tā, kā ir, tu savu naudu piemet kopējā katlā, ko pēc tam dala uz visiem,’’ stāsta Aigars. Lielā vērtē cietumā ir tēja un cigaretes.

Pēc cietumā pavadītiem gadiem būs grūti šo laiku pavisam izsvītrot no savas dzīves, jo nebrīvē iegūtie ieradumi neapzināti saglabāsies ikdienā.

Aigars zina stāstīt par kādu vīrieti, kurš pēc pusdienām allaž staigājis pa virtuvi – turpu šurpu. Kolēģi sākumā nesapratuši, kāpēc šāda uzvedība, līdz atklājies, ka vīrietis ilgus savas dzīves gadus pavadījis ieslodzījumā, un no tā laika viņa zemapziņā neizdzēšami iegūlies ieradums, tiekot plašākā telpā, izmantot iespēju izstaigāties uz priekšu un atpakaļ.

Savukārt dažādi plāni un shēmas tiek kaltas, ieslodzītajiem satiekoties… Rindā pie medmāsas!

‘’Gaidot rindā pie medmāsas, ir iespēja satikties un sarunāties ar citiem ieslodzītajiem no citiem korpusiem,’’ zina stāstīt Aigars. Un plāni par izbēgšanu, kurus sākts arī realizēt, savulaik tapuši visos lielajos Latvijas cietumos!

‘’Arī tajā pašā Brasas cietumā savulaik ir rakts tunelis. Tas tika rakts pagrabā zem dušām. Taču tunelis nebija pietiekami nocietināts un kādu dienu iebruka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Centrālcietumā tuneļi raksti pat vairākkārt, bet, protams, nekas nevar pārspēt notikumus 1994. gadā, kad no Jelgavas Pārlielupes cietuma izbēga 89 ieslodzītie. Starp citu, Latvija šī notikuma dēļ skaitās valsts, kurā visvairāk ieslodzīto ir izbēguši vienlaicīgi,’’ stāsta Aigars.

Kā atklāj Aigars, kurš piesaistīts kā konsultants ”Tuneļa”  filmēšanā lieta, kas bijusi īpaši interesanta filmēšana grupai un aktieriem, bijusi cietuma sarunvaloda.

‘’Ļoti svarīgs ir dotais vārds, vienmēr jārunā ļoti pārdomāti. Jo kaut kāds neveikli dots solījums beigās, ja to neizpilda, var pat gāzt sistēmu.

Piemēram, uzraugam solot, ka divos ies pastaigā, bet divos izlaists netiek, taču tiek izlaists trijos, jo kaut kas notiek. Ieslodzītie par to var uztaisīt ‘’bunti’’.

Un tajā brīdī jādomā gan uzraugiem, gan pašiem ieslodzītajiem – pirms soli, apdomā, vai to var izdarīt. Jo, brīvībā esot, cilvēks bieži sola, neizdara un nodomā ‘’tas nekas’’. Cietumā ir savādāk. Neizpildīta solījuma dēļ ieslodzītais ieslodzīto var pat sadurt vai sasist,’’ niansi atklāj Aigars.

‘’Cietums pa lielam ir pilsēta, kurā ir savi likumi, savi noteikumi. Tādēļ ir tā, ka cietumnieks pēc atbrīvošanas nokļūstot ielās, sastopot jaunatni, kas brūķē muti, nesaprot, kā pret viņu var atļauties tā izturēties.

Cietumā viņš bija kādā noteiktā slānī, kur viņš nevienu neaiztika un neaiztika viņu, bet te pēkšņi kaut kādi jaunieši uzbrūk, izrāda necieņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis ir viens no iemesliem, kāpēc ieslodzītie pēc atbrīvošanas reizēm vēlas nonākt atpakaļ cietumā. Tur ir kārtība, tur tiek turēti solījumi. Ārpasaules likumi viņam nav saprotami,’’ stāsta Aigars.

Viņš iesaka šo nebūt ne netikumu ‘’aizņemties’’ no ieslodzītajiem.

‘’Jaunajā gadā cilvēki izsaka apņemšanās un dod solījumus sev. Domāju, ka šo cietuma likumu var likt aiz auss un nākamreiz, izsakot solījumu, padomāt, vai to var izpildīt,’’ tā Aigars.

Viņš jau paskatījies pirmās, Go3 jau pieejamās ‘’Tuneļa’’ sērijas un ir visai apmierināts ar rezultātu. Kā vērtē Aigars, ‘’Tunelis’’ gan izdevies maksimāli pietuvināts cietuma realitātei, gan tā sižets ir ļoti aizraujošs.

‘’Katrā sērijā ir kāds jauns pavērsiens, bet beigās viss pilnībā sagriezīsies – skatītājiem būs interesanti,’’ intrigu atklāj Aigars.

Vēl neskaties ”Tuneli”? Spied TE un baudi Go3 seriālu, par ko runā visi, sev ērtā laikā un vietā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm