tv3.lv

Janiševi Līgo rītā dodas uz tirgu, Jāņu rītā mazgājas rasā

Šovā Kāzu gūstā iepazītajā sirsnīgajā Janiševu ģimenē Jāņi, tāpat kā Ziemassvētki, ir ļoti gaidīti svētki. “Centīsimies darīt visu, lai mums sirsniņās būtu maģiskās nakts noskaņojums. Nav nozīmes, kur svini, bet galvenais, ar ko svini, un kā pats jūties šajos svētkos,” portālam Skaties.lv pauž Ieva. Viņa atklāj, kādas Jāņu tradīcijas mantotas no vecmāmiņas un kas šajos svētkos ir pats svarīgākais.

2016. gada 23. jūnijā 8:30

Dziedātājai un ansambļu vadītājai Ievai un loģistikas pārdošanas speciālistam Arturam Līgo un Jāņi ir vieni no nozīmīgākajiem svētkiem, tādēļ ģimenē jau gadiem tiek piekoptas vairākas tradīcijas. “Katru gadu 22. jūnija vakarā mēs skatāmies filmu Limuzīns Jāņu nakts krāsā – tas ir kā likums. Bet 23. jūnijs mums sākas ļoti agri – mēs ceļamies pusseptiņos, septiņos, mums ir tradīcija aizbraukt uz tirgu. Šajā rītā tirgū ir īpaša aura un maģija – visi cilvēki gatavojas svētkiem, skan Līgo mūzika, ir Jāņu zāles. Visa laba Jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā – tā arī ir, mēs uzskatām, ka tā zālīte ir tiešām maģiska un īpaša,” stāsta Ieva.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Janiševu ģimenē Līgo svētku svinēšanā korekcijas ieviesusi meitas Alises nākšana pasaulē. “Kad Alisīte bija maziņāka, Jāņus vairāk svinējām mājās. Bet vispār ļoti cenšamies braukt ārā no pilsētas – uz laukiem vai pie mammas māsas Ventspilī, pēc iespējas tuvāk dabai,” stāsta šova Kāzu gūstā dalībniece. Ieva mantojumā no Ievas vecmāmiņas “saņēmuši” kādu īpašu recepti. “Protams, visiem patīk pilnie vēderi, un mana ome sien sieru. Mana mamma sien sieru, un es arī cenšos to iemācīties. Jau kuro gadu skatos un apbrīnoju mammu! Cik saprotu, omei šī tradīcija nāk no viņas mammas,” atklāj Ieva. Vēl Janiševu ģimenē šis laiks nav iedomājams bez pīrādziņu cepšanas un dziedāšanas un dejošanas līdz Jāņu dienas rītam un mutes mazgāšanas rīta rasā. “Tā sajūta ir tik vienreizēja, ja vēl ir silts laiks, vispār perfekti. Katram iesaku. Kad mute ir nomazgāta, vairs neliekas, ka visu nakti ir jautri un lustīgi dzīvots,” tautisko “dušu” slavē Ieva.

Foto

Pēc Ievas domām, Jāņu būtība ir tik maģiska, ka to katram vajadzētu noķert sevī pašā. “Saprast, kas ir vasaras saulgrieži, ko tajos dara, kāpēc ir ticējumi, kāpēc kurina ugunskuru, kāpēc pin vainadziņu. Būtu svarīgi katram padomāt par šiem jautājumiem. Tad vien Jāņi būs izdevušies. Es to cenšos katru gadu. Ļoti žēl, ka cilvēki tagad izvairās no tradīcijām – vienkārši tiek nopirkts daudz gaļas un alus, un Jāņi ir pārvērtušies par sava veida ballīti. Īpaši jauniešu vidū. Man ir ļoti maz draugu, kuri Jāņus svinētu, iedziļinoties, kas ir Jāņi, kāpēc tos svin un ka Jāņu zāles nav tikai zāles, ko noplūc pļavā. Tas ir galvenais, kas sevī jāatrod,” mūsdienu jāņubērniem iesaka Ieva.

Šogad Janiševu ģimene gada īsāko nakti iecerējuši pavadīt savās mājās Baložos. “Līgo svētku atklāsim savā terasē, bet pie Baložu meža nodarbosimies gan ar sportiskām aktivitātēm, gan ar dziedāšanu. Plānojam aizbraukt uz koncertu 11. novembra Krastmalā. Bet zinot mūsu draugus un radus, tas varbūt viens zvans, kad mēs jau būsim kaut kur citur,” ģimenes Līgo nakts plānus smejot atklāj Ieva un atzīstas, ka šajos svētkos rotāsies ar kāzu dāvanā saņemtu latvju rakstiem izrakstītu jostu: “Jostu kā simbolu siešu ap vidukli, galvā likšu ziedu vainadziņu. Arī meitiņai Alisei.”

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm