tv3.lv

”Negribas nekur braukt. Te ir viss!” Saimnieces Ieviņas Svitiņas stāsts par dzīvi Ģipkā

”Lauku sēta” šogad pirmo reizi notiek pie jūras, no Rīgas gandrīz divu stundu brauciena attālajā Ģipkā. Sirsnīgā intervijā ar Skaties.lv ”Joku” saimniece Ieviņa Svitiņa atklāj, ka pretēji populārajam uzskatam, ka ”ārpus Rīgas jau nav, ko darīt”, viņas ģimene jūras krastā turpina rosīties jau daudzu paaudžu garumā un tā vietā, lai sūdzētos, novērtē iespēju dzīvot un strādāt Latvijā, Baltijas jūras malā.

2020. gada 18. novembrī 11:40

”Ja labi grib, visu var atrast arī nekurienē.”

‘’Šeit, Ģipkā, esmu dzimusi un augusi. Šeit blakus ir arī manu vecāku mājas, kur esmu dzimusi un kur šobrīd saimnieko māsa ar ģimeni. Mēs, visa ģimene, esam šeit,’’ sarunā ar Skaties.lv atklāj saimniece Ieviņa. Arī saimnieku trīs dēli ar ģimenēm vai nu dzīvo tuvumā vai regulāri ierodas ciemos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ieviņa kategoriski nepiekrīt stereotipam, ka ”laukos jau nav, ko darīt – viņas ģimene par iztikšanu un darba trūkumu tālu prom no Rīgas nekad nav sūdzējusies un to darīt netaisās!

‘’Ja labi grib, visu ko var atrast arī nekurienē,’’ uzsver saimniece.

Tajā pašā mājā, kur šobrīd rosās ‘’Lauku sētas’’ zvaigznes, viņai savulaik bijis iekārtots veikals un kafejnīca. Šobrīd Ieviņas galvenā rūpala ir plašā saimniecība, kurā darba nudien netrūkstot.

Visu dzīvi strādājusi veikalā ar cilvēkiem, Ieviņa ‘’Lauku sētas’’ kompānijas klātbūtni uztver pavisam dabiski. ‘’Man patīk sadarboties ar cilvēkiem, jūtos brīvi starp viņiem,’’ tā saimniece.

Māja – Dundagas barona īpašums

”Lauku sētas” dalībnieki jau sirsnīgi pavelk Ieviņu uz zoba par nemitīgo tērpu maiņu, un arī, uzzinot, ka būs neliela fotosesija, saimniece aizsteidz uzvilkt elegantāku kleitu. Lauku darbu darīšana ikdienā un dzīve Ģipkā neliedz Ieviņai izskatīties tikpat apburoši un sievišķīgi kā Rīgas dāmām. Saimniece uzskata – arī laukos sievietei jābūt dāmai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

‘’Arī laukos un arī laukos pie jūras jebkurai sievietei, un ne tikai sievietei, ir sevi jākopj un jāuztur tonusā. Protams, ne vienmēr, skrienot pa saimniecību, esi ar uzkrāsotām lūpām – nebūt ne.

Savulaik mums bija īsta saimniecība – govis, cūkas.

Bet vienmēr, strādājot veikalā, biju sakopusies, man bija lakoti nagi. Pircēji neticēja, ka man ir govis un es viņas pati slaucu – ‘’ar šitiem garajiem, sarkanajiem nagiem?’’,’’ smejas saimniece.

Viss, ko redzam saimniecībā ar nosaukumu ‘’Joki’’, ir ģimenes pašu rokām veidots. ‘’Tāpēc tā sēta mūsu ģimenei ir tik īpaša, jo viss te veidots pašu rokām.

Māja ir ļoti veca – 1758. gada īpašums, Dundagas barona Ostensakena īpašums. Ģipkas pirmsākumos šajā ciematiņā bija četras mājas, un šī ir viena no tām,’’ ar īpašuma vēsturi var palepoties saimniece.

Šobrīd gan Ģipkā pastāvīgo iedzīvotāju palicis ļoti maz. ‘’Diemžēl vecie iet projām, jaunie kaut kur izbrauc. Bet labi, ka īpašumi sakopti un nav aizauguši nātrēm,’’ tā saimniece.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pati saimniece rēķina, ka uz Rīgu vai Ventspili izbrauc ļoti reti. ‘’Negribas nekur braukt. Te viss ir!’’ smaida Ieviņa.

”Lauku sētai” piesaka šova iepriekšējās sezonas dalībnieks

‘’Lauku sētu’’ saimniece skatījusies no pašiem pirmsākumiem un dēvē par ģimenes rudens vakaru neatņemamu sastāvdaļu. Pašu saimniecībā jau kā joks bija iegājusies leģendārā frāze ‘’Lauku sētā darba daudz!’’

‘’Pagājušā gada lauku saimniecība mani ļoti uzrunāja ar to, ka beidzot tajā nebija lopu. Skatījos, ka tie darbi ir līdzīgi, kādi mūsu saimniecībā, bet ko padarīt diemžēl pašiem rokas par īsām.

Pagājušā gada sezonā piedalījās arī Mareks no mūsu ciema. Atbraucot mājās viņš man paziņoja – tev jāpiesakās ‘’Lauku sētā’’! Visādi izsmējāmies, un nemūžam es nedomāju, ka es tiešām varētu šajā projektā piedalīties,’’ smejoties atceras Ieviņa.

Kādu rītu, sēžot uz terases un neredzot galu darbiem, sētā ienācis viltīgi smaidošs Mareks, paziņojot, ka viņš jau aizpildījis saimniecības pieteikumu ‘’Lauku sētai’’, saimniecei tikai atliek akceptēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saimniece devusi atļauju, pieteikums iesūtīts. Vīrs, uzzinot, ko sieva ar Mareku sastrādājis, sākumā bijis kategoriski pret šādu avantūru, taču jau nākamajā rītā saņemts zvans no ‘’Lauku sētas’’ veidotājiem. Bijis jāizlemj.

Saimniece zvanījusi dēliem, lai lūgtu padomu. Sanākusi gandrīz balošana – viens dēls bijis pret, divi atbalstījuši. Saimniece sapratusi – ir trīs pret divi! Taču vīrs bijis tik dusmīgs, ka Ieviņa zvanījusi ‘’Lauku sētas’’ veidotājiem, lai atvainotos un atteiktu kandidatūru. Šova producenti gan lūguši vēl mazliet pagaidīt un padomāt.

Kad pēc dažām dienām Ieviņa jau nevainīgi lūgusi vīru uzņemt dažas īpašuma bildes, ko nosūtīt šova veidotājiem, vīrs jau bijis pielaidīgāks. Un tā, gluži nemanot, ‘’Joki’’ jau bijuši ‘’Lauku sētā’’, par ko galu galā priecīga visa ģimene!

‘’Tagad Marekam varu teikt lielu paldies. Nenožēloju nevienu sekundi no ‘’Lauku sētas’’,’’ sajūsmā saimniece.

Atbalsts no visas Ģipkas

Vienīgais, kas saimnieci skumdina ”Lauku sētas” sakarā – nejaukie komentāri, ko par dalībniekiem internetā anonīmi izsaka skatītāji. Viņai visi dalībnieki mīļi un par katru ģimene var teikt tikai labākos vārdus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

‘’Ārzemniekiem ir šovi, kur cilvēki iet pliki džungļos. Bet te, ‘’Lauku sētā’’, cilvēki atbrauc, lai relaksētos no savas ikdienas vides. Par ko viņiem pārmest?

Cilvēki, kuri šeit atrodas, ir brīnišķīgi. Un tas, ko viņi man te ir sataisījuši – tik skaisti! Smejos, ka nevienu nelaidīšu uz mājām,’’ joko saimniece.

Sievas avantūru nu pilnībā atbalsta arī vīrs Ainars, kurš sākotnēji iecerei pretojies.

”Vīrs tagad arī ir visā tajā ļoti iekšā, par ko man milzīgs prieks. Un visi apkārtējie!

Ne tikai kaimiņi, bet viss rajons jau zina, ka te notiek ‘’Lauku sētā’’. Un man ir patiess prieks, ka ir ļoti daudz atbalstītāju! Gaidīju, ka kritizēs, taču tā nenotika. Patīkami pārsteidz tas, cik atbalstoša ir apkārtējo attieksme,’’ tā saimniece.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm