tv3.lv

”Dzimuma disforija nav lipīga.” Transpersonas Madaras paziņojums sabiedrībai

37 gadus vecā Madara Marta Šterna TV3 šova ”Operācija: Jauna dzīve” žūriju pārsteidza ar uzdrīkstēšanos, atklājot, ka lielāko daļu dzīves viņa bija dzīvojusi kā vīrietis, līdz pagājušajā gadā nolēma mainīt identitāti. Tagad viņa ir gatava sevi pieteikt kā pārliecinātu sievieti, uz kuru atskatās.

2020. gada 20. decembrī 10:07

”Dzimuma disforija nav lipīga, tā ir iedzimta,” par dzimumidentitātes traucējumiem, ko sabiedrībā bieži jauc ar seksuālo orientāciju, saka Madara. ”Nav tā, ka mēs aplipinām visus pēc kārtas. Viens ierauga un ”es tagad arī gribēšu”. Uz gribēšanas pamata šis nenotiek.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Tā nav lieta, no kuras būtu jākaunas. Tāpat kā jebkurai citai mentālai saslimšanai, tai vajadzīga ir ārstēšana.”

Kā Skaties.lv uzsver Madara, dzimuma disforija ir “drausmīgs stāvoklis”, ko viņa nenovēlētu pat saviem ienaidniekiem.

“Dzimuma disforija savulaik ir mēģināta ārstēt psiholoģiski, bet nevienam nav izdevies to izdarīt. Hormonu aizvietošanas terapijas laikā dzimuma disforija mazinās ar katru sajusto sīkumu par notiekošajām izmaiņām, ar līdzcilvēku pozitīvo attieksmi.

Katrs, kurš speciāli ignorē personas vēlamo dzimumidentitāti, pastiprina dzimuma disforiju, it sevišķi, ja tas ir tuvs cilvēks. Tas nereti noved līdz pašnāvībai,” saka Madara.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzimummaiņa un hormonu terapija ir ilgstošs process, tāpēc šova laikā ķirurgi parūpējās par Madaras sejas vaibstiem, vairākās operācijās padarot tos maigākus.

Madarai, kura bija radusi slēpt smaidu, projekta ietvaros tas tika uzlabots līdz perfekcijai.

”Esmu no intraverta kļuvusi par ekstravertu. Agrāk man vajadzēja tikai mājās. Es nekur negāju, draugu man īsti nebija. Tagad es esmu totāli ekstraverta – man vajag sabiedrību, man vajag iziet, sarunāties, satikt cilvēkus. Tā ir vienkārši fantastiska sajūta,” par to, kā mainījusies viņas iekšējā pasaule, saka Madara.

”Dzīvot mēs gribam visi, katram dzīvē ir savs mērķis, katrs mēs gūstam labsajūtu no kaut kā. Manā gadījumā tas būtu būt kā sievietei.

Solījums ir iet tikai uz priekšu, nonākt pie galamērķa, ko esmu nospraudusi. Pa vidu, protams, ir daži mazi mērķīši, bet galamērķi man ir ļoti liels, uz to raušos ar visu maksimālo iespējamo – līdz tam ir jātiek jebkurā gadījumā,” teic Madara.

Viņa cer, ka ar savu piemēru iedvesmos arī citus, kuri cieš no dzimuma disforijas, ”iznākt ārā”: ”Galvenais ir nebaidīties no sabiedrības un lai sabiedrība nebaidās no mums.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja palaidi garām to, kāds bija Madaras pārvērtību ceļš, vai vēlies košos mirkļus baudīt vēlreiz, skaties video!

Šova dalībnieku pārvērtības tika realizētas kopā ar speciālistu komandu – psiholoģi Ingu Bērziņu, plastiskās ķirurģijas guru Dr. Med. Eduardu Jurševicu (”Lipex”), sertificētu sejas, mutes un žokļa ķirurgu Dr. Vadimu Kļimecu (”Lipex”), otolaringoloģi Tatjanu Bogdanovu (”Lipex”), estētiskās zobārstniecības ekspertu Dr. Raivi Sietnieku (”Confidental”), kā arī acu ķirurgu Dr. Fēliksu Lūkinu (Dr. Lūkina acu klīnika).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm