Laime vai ziedošanās? 12 bērnu mamma Baiba Ozola atklāti par dzīvi ar tik kuplu bērnu pulku

17. maijā 9:56

Mēs dzīvojam tādā valstī, kur bērnu nevar būt par daudz. To mums nepārtraukti atgādina skaudrie demogrāfijas rādītāji. Bet vai tiešām daudzbērnu ģimene ir mīlēta, cienīta un vienmēr pieņemta sabiedrībā? TV3 sarunu šovā “Zilonis studijā” pieredzē dalās 12 bērnu mamma Baiba Ozola.

Baiba izauga divu bērnu ģimenē, bet bērnībā sapņojusi, ka viņai būs vismaz trīs bērni. “Tas bija sākuma sapnītis, kāda varētu izskatīties mana turpmākā dzīve, kad es būšu jau pieaudzis cilvēks. Bet, ka būs tik daudz, es nedomāju,” saka Baiba.

Baibas vecākajam dēlam būs 25 gadi, jaunākajam – šogad būs četri, un visām atvasēm doti latviski vārdi: Jēkabs, Matīss, Marta, Kārlis, Anna Marija, Ernests, Gustavs, Austra, Rūta, Grieta, Druvis un Miķelis. “Uzvārds prasa latviskus vārdus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Baiba uzskata – būt par daudzbērnu ģimenes mammu ir tas pats, kas vadīt uzņēmumu, jo ir nemitīgi jānodarbojas ar menedžmentu. “Katram bērnam katru dienu un kaut kur citur jāiet, un man kā mammai ir jāzina, kur iet mani bērni,” viņa paskaidro un piebilst – četri no bērniem jau ir patstāvīgā dzīvē.

Runājot par foršo daudzbērnu ģimenē, Baiba saka: “Tas, ka mēs vispār varam dzīvot vienā laikā ar šiem cilvēkiem. Viņiem ir unikāla pieredze mācīties no mazajiem, no lielajiem brāļiem. Kāpēc Druvis ieguva tādu vārdu? Viņš ienāca bērnu druvā, kur viss zeļ un plaukst. Viņam ir laime sajust brāļu un māsu mīlestību, kas varbūt citam nebūtu.

Es ļoti novērtēju to, ka pirms gada pusaudži varēja atskārst to, ka ir vecākie brāļi un māsas, kuriem prasīt padomu, ko darīt, kad uznāk depresīvas domas, kā tas notiek pusaudžu vecumā. Ir dažādi jautājumi, ar kuriem netiek galā un negribas īsti runāt ar vecākiem, un ir brālis vai māsa, ar kuru var atrast kopīgu valodu vai arī paprasīt padomu savējiem, nevis iet un meklēt uz ielas, pie draugiem, par kuriem, nezini, kādu padomu iedos. Tā daudzbērnu ģimenē ir pievienotā vērtība, ka tev ir kam paprasīt padomu.”

Baiba atzīt, ka bērni viņai iemācījuši pacietību. “Esmu iemācījusies – tad, kad mammai tuvojas brīdis, kad “jumts” sāk ļodzīties, tad mammai ir kluss lūgums: “Tēti, vai es varu paņemt savu labāko draugu velosipēdu un pazust uz trim stundām?” Esmu iemācījusies nedarīt sev pāri, kad viss “vārās”.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa atzīst, ka šādu iespēju nesajukt prātā sev iedevusi pēc ceturtā bērna. “Pēc tam bija citādāki ieguvumi. Pateicoties vecākajam dēlam, man ir vairāk drosmes.”

Jautāta, kas Baibai pēc divpadsmit bērnu laišanas pasaulē ļauj tik labi izskatīties, viņa skaidro – aktīvs dzīvesveids. “Patiesībā visu laiku ir jājoņo līdzi bērniem, un tu nevari iesūbēt, ir jābūt dzinējspēkam un ar viņiem jādarbojas. Man šķiet, ka tas motivē nepadoties. Kad ir noguruma brīdis, es zinu, ka labākais ir vai nu pastaiga, vai aktīvs brauciens ar velosipēdu.

Man patīk aktīvs dzīvesveids. Es pieļauju, ka tas palīdz izskatīties labāk, bet tajā pašā laikā – es esmu kaut kur to lasījusi, un man šķiet, ka tas varbūt ir pierādījies manā gadījumā – sievietes organisms pēc dzemdībām atjaunojas. Zobus, protams, bērni katrs paņem, bet ir labas lietas, ko iegūsti pēc tam.”

Būt par mammu Baiba uzskata par savu karjeru, un to ne pret ko citu viņa nemainītu. “Jaunākajam bērnam ir trīsarpus gadi, viņš aiziet dārziņā. Es domāju, varētu kādu darbiņu padarīt. Bet saprotu, ka gribas redzēt, kā bērni izaug. Man šķiet, ka mana karjera noteikti neatsver to, ko es gribu redzēt.

Es negribu sev nozagt to mirkli, kad es redzu, kā meita man nospēlē čella skaņdarbu, kā viņa uzzīmē mākslas skolai fantastisku darbu, to mirkli, kad bērns atnāk no bērnudārza un saka: “Mammu, es tevi mīlu.” Un apķeras, un tu vienkārši kūsti no laimes, cik viņam ir forša sajūta satikt savu mammu, nevis gaidīt: “Tēti, mamma drīz atnāks, viņai drīz darbs beigsies?” To sajūtu es negribētu nekad mūžā piedzīvot.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vai Baiba jūtas, ka dzīvē kaut ko būtu upurējusi? “Es sev to neatgādinu, jo tas būtu tā, kā nozagt sev prieku. Varbūt kaut kādi ceļojumi.

Es parasti saku – bērni ir mani nenotikušie ceļojumi. Man šķiet, vienā žurnālā bija tāds virsraksts.”

Kā atklāj 12 bērnu mamma, ikdienas tēriņos visvairāk naudas prasa pārtikas iegāde. Un runājot par praktisko, Baiba stāsta, ka zupa tiek vārīta četru litru katlā, un bērni ēd to, ko viņiem pagatavo.

Baibas ģimenē brāļu un māsu pieskatīšanas jautājums tiek risināts dažādi. “Ir bijis, kad samaksā, ir bijis, kad paši uzprasās, viens no dēliem ir izvēlējies pavāra profesiju, tad atkrīt domāt, kurš gatavos ēst, un viņš var praktizēt to, ko ir apguvis, ir bijis arī, kad pierunā, piespiedu kārtā. Es biju dzirdējusi piemērus, arī no bērna skatupunkta vērtējot, un es negribēju to tā ļoti praktizēt.”

Vai Baiba uzskata, ka sabiedrība joprojām ir diezgan aizspriedumaina pret daudzbērnu ģimenēm? “Man ir daži piemēri, tie gan ir ne tikko piedzīvoti. Bija epizode, ka meitai draudzene, kura dzīvo blakus mājā, teica: “Jūs droši vien dzīvojat tādā nabadzībā, ka nevarat pat saldējumu nopirkt.” Teicu, lai viņa atnāk ciemos. Tā iegadījās, ka tajā dienā mūsu draugi atnesa divas lielas kastes ar saldējumu. Un meitene tieši atnāca ciemos. Mēs pārēdāmies saldējumu, un saldējums vēl kastē palika pāri. Tas ir dzīves pierādījums, kā tas strādā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viena no Baiba meitām uzskatot – augt daudzbērnu ģimenē ir privilēģija. “Mēs esam izraudzījušies tādu dzīvesveidu, ka bērni mums ir vērtība. Tā ir daudz lielāka vērtība nekā jauna mašīna vai augstākais amats, kāpjot pa karjeras kāpnēm. Es viņai vēl pārjautāju: “Kā tu to domā?” “Tieši tā, ka jūs nevis radāt bērnus pabalstu dēļ, bet jūs radāt tāpēc, ka jums viņi vienkārši patīk, ka tā ir vērtība, tas ir kaut kas paliekošs, mūs vieno, un ir ekonomiskāk.” Sporta apavus varbūt nenonēsā, nav jāpērk atkal jauni. Tie tā kā pārmantojas. Ja ir viens bērns, pēc tam jādomā, kur to lietu pēc tam likt.”

Ja arī tev ir pieredze vai pārdomas par sarunu šovā runāto, aicinām dalīties ar savu viedokli šā raksta komentāros. Raidījuma mērķis ir vairot toleranci un izpratni sabiedrībā.

“tv3.lv” aicina būt iecietīgiem un empātiskiem kā reālajā, tā digitālajā vidē, rakstot komentārus. Atgādinām, ka arī komentāros pausto viedokli un tā rakstītājus regulē normatīvie akti.

Sarunu šovu “Zilonis studijā” no pirmdienas līdz ceturtdienai pulksten 17.00 skaties kanālā TV3 un pēc tam arī portālā “tv3.lv” un platformā “TV3Play”, kur pieejams arī viss raidījuma arhīvs.

Piesaki savu “ziloni” – tēmu, par kuru vēlētos dzirdēt kādā no 3.sezonas raidījumiem!


  • Ja vēlies piedalīties klātienē raidījumā, atstāj telefona numuru
  Lauciņi, kas apzīmēti ar *, ir jāaizpilda obligāti!

  Ziņo par kļūdu rakstā

  Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

  Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Saturs turpinās pēc reklāmas

  Reklāma

  Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm