Rakstniece Sabīne Košeļeva par nūdismu: Cilvēka dabā ir būt plikam

22. maijā 13:22

Sākoties peldsezonai, daudzi mēro “svētceļojumu” uz pludmalēm, vairums uz populārajām, bet citi dodas uz nūdistu pludmalēm. Kas vispār ir nūdisms – dzīvesveids, kultūra vai izvirtība? TV3 sarunu šovā “Zilonis studijā” savu stāstu atklāj rakstniece Sabīne Košeļeva.

Nūdisms, natūrisms, plikadīdisms – saucam, kā gribam, bet definīcija ir vienkārša: neseksuāla sociāla kailuma praktizēšana privāti vai publiski; šis vārds attiecas arī uz kultūras kustību, kas atbalsta un aizstās šo dzīvesveidu.

Rakstnieces Sabīnes Košeļevas pirmās atmiņas par sociālo plikadīdismu saistās ar ģimenes kopīgo pirtēšanos laukos. “Mēs visi kopā gājām pliki pirtī un tikpat pliki pēc tam skrējām uz jūru peldēties,” stāsta Sabīne. Rakstniece uzskata – cilvēka dabā ir būt plikam, jo neviens taču nepiedzimst apģērbā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sabīnes stāsts par to, ka drēbes var novilkt, dalās divos posmos. “Bija pirtis, un tad bija augšana, tapšana par cilvēku, paralēli uzsūcot informāciju, kas ir apkārt. Kad bija tīņu gadi, es biju tipisks žurnālu upuris un vienmēr domāju – man ciskas ir par resnu un vispār es esmu par tizlu, lai gan pēc dabas vienmēr esmu bijusi ļoti atvērta un pašpārliecināta, bet tas nebija asociējams ar manu fizisko ķermeni.

Tā tas bija līdz aptuveni 25 gadiem, kad man ļoti sāka pasliktināties veselība. Ļoti krasi, strauji mainījās mans ķermenis, un tajā brīdī manas attiecības ar ķermeni kļuva vēl briesmīgākas. Mans spoguļattēls vispār negāja kopā ar to, kas man ir iekšienē, un es meklēju iemeslus, kāpēc un kas ar mani notiek.

Tas rezultējās ar to, ka man pirms pieciem gadiem atklāja smadzeņu audzēju, kurš tur bija sazin cik gadus dzīvojis un visu gandējis, un tas bija iemesls manām lielajām pārmaiņām. Kopskaitā man ir bijušas piecas operācijas, starošana, un manas attiecības ar manu ķermeni diezgan kropļojas. Pēc šī visa man bija jāiemācās burtiski ar sevi sadraudzēties, lai es arī atveseļotos maksimāli ātrāk.

Kailums pieslēdzās tajā brīdī, kad es gāju terapijā tieši tā iemesla dēļ, ka es sapratu, ka es pati netieku galā, ka man šķiet, ka šis nav mans ķermenis, man viņš ir iedots, bet neklausa, es ar viņu neko nevaru sarunāt, man viņš vispār nepatīk,” stāsta Sabīne.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Praktiski tas bijis tā, ka Sabīne savu ķermeni vērojusi spogulī un skatījusies sev virsū tik ilgi, kamēr riebums pret ķermeni transformējas, kā arī sevi fotografējusi “visos rakursos, visur, kur vien vari, katru dienu, lai saprastu, kā tu izskaties un kādi ir tavi gabarīti”.

Vai šobrīd Sabīne savu ķermeni ir pieņēmusi? “Tas ir process. Tas viss sākās ar terapeitēšanos spoguļa priekšā, un paralēli notika, nevis brīnums, bet likumsakarīgi, ka mana veselība uzlabojās, mans ķermenis atguvās, es sāku sev patikt un atkal sāku ķermeni sajust kā savu, sāku darīt lietas, ka lika ar ķermeni sajusties saiknē.”

Ap dzimšanas dienu viņa ar ķermeni sajutusies tik labi, ka vēlējusies to iemūžināt kailfoto, kā sievietes to mēdz darīt. “Jo man neviens nav garantējis, ka es atkal nesaslimšu un atkal nesākšu ar sevi nedraudzēties.

Tā bija pirmā reize, kad es uz dzimšanas dienu aizgāju pie fotogrāfa Andra Apšenieka – viņš ir gana labi zināms Latvijas kultūras vidē – ar domu, ka man būs viena skaista fotosesija. Bet kā gadījās, kā ne, man ar Andri izveidojās labs kontakts, un šī sadarbība turpinās,” atmiņās par savu pirmo kailfoto sesiju dalās rakstniece. “Man nav mugurā absolūti nekā. Tās ir fotosesijas studijā, dabā, gan vasarā, gan ziemā.”

Sarunu šova veidotāji, gatavojoties raidījumam par nūdismu, bija uzrunājuši daudzus cilvēkus, kuriem patīk atkailināties un varbūt viņi sevi arī pieskaita nūdistiem, taču daudzi atbildējuši – runāt īsti nav gatavi, jo šo tēmu parasti seksualizē. Vai kailu ķermeni iespējams neseksualizēt? “Ķermeni nevar nodalīt no tā, kas tev ir iekšā, un tu nevari pieņemt savu ķermeni, ja nestrādā ar savu iekšējo pasauli. Kaut kādā brīdī, protams, kailais ķermenis tā vai citādi kļūst seksuāls, bet, ja tas ir pirmais, par ko tu domā, tad, manuprāt, tev jāpadomā, kas tev notiek iekšā un kāpēc tev tā šķiet.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Manuprāt, kailums ir gluži tāda pati dzīves sastāvdaļa kā jebkas cits mūsu ikdienā. Vai tad tu no rīta pamosties pliks, pieej pie spoguļa un tev pirmās domas ir saistītas ar seksu? Tak nē. Vai pirmais, kad mēs ar kādu iepazīstamies, domājam, ka viņš ir potenciālais seksuālais partneris?” spriež rakstniece.

Vai pirmais, kad mēs ar kādu iepazīstamies, domājam, ka viņš ir potenciālais seksuālais partneris?” spriež rakstniece.

Kāda ir Sabīnes pieredze nūdistu pludmalē? Kā pati smej, viņa labprāt izmanto iespēju “ar pliku pakaļu pagulēt saulē”. Taču viņa norāda, ka viena pati uz nūdistu pludmali noteikti nedotos, ņemot vērā divu draudzeņu negatīvo pieredzi, kad “dažādi lūriķi nāk klāt un mēģina iepazīties, un arī manu tīņu dienu pieredzi – kad vēl Liepājā dzīvoju, tad esmu kāpās negribot sastapusies ar šādiem cilvēkiem”.

Sabīne pauž, ka viņa pludmalē labprāt gribētu “brīvi staigāt apkārt bez peldkostīma augšiņas, bet Latvijā pilnīgi noteikti es raustītos to vismaz viena pati darīt”.

“Es neesmu ekshibicioniste, es to nedaru tāpēc, ka šaušalīgi alktu, lai uz mani visi lūrētu. Es to daru tāpēc, ka man tā ir brīvība, es tādā veidā svinu savu veselību, savu ķermeni un savu dzīvi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mani ārkārtīgi skumdina, ja šajā, kas ir mans dzīves svinēšanas moments, cilvēks ar acīmredzamām garīgām novirzēm vai putniem galvā, ar saviem komentāriem vai rīcībām manu brīvības un dzīves svinēšanas momentu sačakarē,” skaidro Sabīne.

Vai mums jāuztraucas, ka kailu ķermeni redz bērns? Sabīne spriež – bērns jau no mazotnes būtu jāradina, ka redz kailu ķermeņi un to neuzskata par tabu vai viņam nav pirmā doma, ka šāds ķermenis ir seksuāls. “Tai pat laikā vecākiem, audzinot bērnu, jāmāca iezīmēt robežas, kas ir okei un kas ne.”

“Ja viņš vaicā, kāpēc tā tante nav apģērbusies, es arī pastāstīšu. Es peldos cauru gadu. Tā kā tie nav mani bērni, tajos brīžos, kad redzu, ka pie ūdenstilpnes grozās apkārt bērnelis, es izvēlos nogaidīt, kamēr viņš paiet garām, un nemetos uzreiz plika viņam priekšā tā iemesla dēļ, ka es nezinu, kāda ir viņa audzināšana un ko viņš vispār zina par kailiem ķermeņiem. Galu galā, kāpēc tāda plikā tante decembrī lec Daugavā,” stāsta Sabīne.

Ja arī tev ir pieredze vai pārdomas par sarunu šovā runāto, aicinām dalīties ar savu viedokli šā raksta komentāros. Raidījuma mērķis ir vairot toleranci un izpratni sabiedrībā.

“tv3.lv” aicina būt iecietīgiem un empātiskiem kā reālajā, tā digitālajā vidē, rakstot komentārus. Atgādinām, ka arī komentāros pausto viedokli un tā rakstītājus regulē normatīvie akti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sarunu šovu “Zilonis studijā” no pirmdienas līdz ceturtdienai pulksten 17.00 skaties kanālā TV3 un pēc tam arī portālā “tv3.lv” un platformā “TV3Play”, kur pieejams arī viss raidījuma arhīvs.

Piesaki savu “ziloni” – tēmu, par kuru vēlētos dzirdēt kādā no 3.sezonas raidījumiem!






    • Ja vēlies piedalīties klātienē raidījumā, atstāj telefona numuru
    Lauciņi, kas apzīmēti ar *, ir jāaizpilda obligāti!

    Ziņo par kļūdu rakstā

    Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

    Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

    Saturs turpinās pēc reklāmas

    Reklāma

    Saturs turpinās pēc reklāmas

    Reklāma

    Saturs turpinās pēc reklāmas

    Reklāma

    Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm