”Zelta Mikrofons”: ”Alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas albums” – iespējams, pārsteidzošākā kategorija

0 Komentāru
”Zelta Mikrofons”: ”Alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas albums” – iespējams, pārsteidzošākā kategorija

Pirmo reizi mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” vēsturē izveidota atsevišķa kategorija ”Alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas albums”, un par balvu sacentīsies mūziķi Imants Daksis, Jānis Ruņģis, Waterflower un grupas ”Pamirt” un ”careless afterlife”.

”Jau brīdī, kad piedalījos iesniegto ierakstu sadalīšanā pa stilu kategorijām, nopriecājos, ka šoreiz būs izdevies izveidot arī no indie mūzikas nošķirtu alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas kategoriju,” pēc ierakstu izvērtēšanas stāsta mūzikas žurnālists, rakstnieks un dīdžejs Kaspars Zaviļeiskis.

”Latvijā netrūkst eksperimentējošu mūziķu, kuriem piederība kādam nebūt konkrētam mūzikas stilam ir tikpat svarīga kā sliekai mikrofons. Lai arī šajā kategorijā nominētie mūziķi ir diezgan atšķirīgi, viņus vieno vēlme dauzīties ar dažādu skanējumu un skaņām, lai beigu beigās pateiktu ar tām pat vairāk nekā ar vārdiem,” norāda Zaviļeiskis.

Arī Aiga Leitholde, mūzikas apskatniece portālā LSM.lv, atzīst: ”Man ir liels prieks, ka ”Zelta Mikrofons 2021” šogad ir kategorija ”Alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas albums”, jo šis nodalījums ļauj ierakstus precīzāk izvērtēt un paplašina kopējo priekšstatus par Latvijas mūzikas skatuvi.

Šīs kategorijas ieraksti iepazīstina ar jauniem domāšanas, mūzikas rakstīšanas un izpildīšanas veidiem, kas, šķiet, ir neatkarīgāki no Latvijā aktuālās, plašai klausītāju auditorijai pazīstamās (saprotamās) mūzikas tradīcijas.

Un arī ”Alternatīvās vai eksperimentālās mūzikas albums” nominanti katrs pārstāv savu virzienu, šādi padarot kategoriju reprezentatīvu un interesantu, lai uzvarētāju nebūtu viegli prognozēt.”

”Balta Gaisma” – Waterflower

Projekta ”Waterflower” māksliniece Sabīne Moore darbojas ne tikai kā dziesmu autore un izpildītāja, bet arī kā producente. Arī albumā ”Balta Gaisma” viņas pārziņā ir visi instrumenti, aranžējumi, elektronika un liela daļa balss ierakstu. Lai nebūtu jāveic gluži viss darbs pašai, projekta producēšanā tika piesaistīts Ģirts Laumanis (Lomiks), kura studijā tika ierakstītas galvenās vokālās partijas un vijole, viņš arī veica ieraksta galējo miksēšanu un masterēšanu.

Albums ”Balta Gaisma” izdots digitālā formātā un limitētā daudzumā arī fiziskā formātā – rozā vinilplatēs. Kopš prezentācijas pasākuma ”Noasā”, ”Balta Gaisma” saņēmusi vairāk nekā 15 ārzemju recenzijas, lielākoties no Lielbritānijas un ASV. Lai gan ”Waterflower” mūziku varētu salīdzināt ar audiovizuālu mākslas darbu, kuru, galerijā ienākot, apskata skatītājs pa vienam, tomēr, citējot Uldi Rudaku, ”tiem retajiem, kas sadzird, ir lielāka nozīme nekā milzīgu koncertu fanu pūļiem, kuri tikai aptuveni zina, kur atrodas un ko klausās”.

”Ilgais ceļš kapos” – Imants Daksis

Ekspresīvā dziesminieka Imanta Dakša minialbumā “Ilgais ceļš kapos” iekļautas sešas kompozīcijas. Trīs dziesmas, kuru skanējumu raksturo tautiskas kokles, kontrabasa, perkusiju un psihedēlijas saplūsme, kā arī divi eksperimentāli skaņdarbi, kuros izpaužas mūziķa mīlestība pret skaņu mākslas avangardu, piemēram, darbā ar nosaukumu “Kauli un zobi” spēlējot pašam sava ķermeņa instrumentus. Kā pievienotā vērtība klausāms pirms diviem gadiem tapis koncertieraksts “Dievišķais ātrums” ar rokgrupas ”ASS” piedalīšanos.

Albuma ierakstā piedalījušies: Imants Daksis – balss, ģitāra, kauli&zobi, skaņu efekti, Mikus Čavarts – sitamie instrumenti, Kristine Ādmine-Liepa – kokles, Miķelis Vanags – elektriskā ģitāra, Toms Valmiers – kontrabass, Raitis Viļumovs – sitamie instrumenti, Mārtiņš Krastiņš – bass.

”Mausoleum” – ”Pamirt”

”Pamirt” ir tumšās mūzikas trio no Rīgas, kurā apvienojušies Latvijas pagrīdes skatuvē darbojošies mūziķi – Kristiāna Kārkliņa, Edgars Gultnieks un Edvards Percevs. ”Mausoleum” ir apvienības pirmais studijas albums, kas ierakstīts ”Sound division”, ”Hodila” un ”Gateris” studijās. ”Pamirt” noslēguši līgumu ar ierakstu kompāniju ”Tartarus Records” Nīderlandē ieraksta izdošanai vinila formātā Beniluksa valstu tirgū.

Kontrabasa partijas dziesmās ”This dinner” un ”Bloodletting” iespēlēja Staņislavs Judins. To masterējis pasaulslavenais skaņas inženieris Džeims Plotkins (Plotkinworks). Vāka dizains tapis sadarbībā ar grima mākslinieci Zani Žilinsku un fotogrāfu Lauri Aizupieti.

”searching for buried pleasures” – ”careless afterlife”

“careless afterlife” ir piecu cilvēku apvienība, kas savu skanējumu veido no rotaļīga vokāla, griezīgiem ģitāru efektiem, zemām basa un bungu vibrācijām un simbolisma piesātinātām vārsmām. Grupa ir apliecinājusi savu esību, uzstājoties vairākos Rīgas klubos, festivālos un citās koncertvietās.

2020. gadā tika izdots debijas EP “searching for buried pleasures”, kurā caur gotiskām ārtroka kompozīcijām mūziķi ieskauj klausītāju stāstā par balansēšanu starp instinktīvi nojaušamo un prātā dzelžaini definēto.

”Yggdrasil” – Jānis Ruņģis

Jānis Ruņģis ir viens no savas paaudzes spožākajiem džeza un laikmetīgās mūzikas improvizētājiem Latvijā. Muzicējis kopā un sadarbojies ar virkni Latvijas un Eiropas džeza mūziķiem, tostarp Liudas Mockunas, Ian Maksim, Deniss Paškevičs, Kristaps Vanadziņš, Matīss Čudars, Madars Kalniņš, Sinfonietta Rīga, LNSO, LSO.

Viņa solo albuma ”Yggdrasil” ieraksta noskaņas un krāsas veidojuši dažādu instrumentu sintēze – baznīcas ērģeles, ģitāras, Fender Rhodes, elektriskās ērģeles ”Wurlitzer”, klavicimbala, kā arī dažādi elektriskās ģitāras efekti. Ieraksts veikts Nurmes baznīcā no 2020. gada 31. maija līdz 2. jūnijam, un arī pati baznīcas akustika šeit kalpo kā instruments, kurā mākslinieks veido savu muzikālo vēstījumu.

Mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” laureāti tiks paziņoti 16. martā, kad jau 25. reizi tiks godināti aizvadītā gada izcilākajiem Latvijas mūzikas ierakstiem. Skatītājus priecēs aktuālāko mūziķu priekšnesumi un pirmatskaņojumi. Svētku ceremonijai būs iespējams sekot līdzi kanālā TV3, kā arī portālā tv3play.lv.

0 Komentāru