”Zelta Mikrofons”: par Latvijas labākā hiphopa albuma titulu cīnās pieredze un jaunība

0 Komentāru
”Zelta Mikrofons”: par Latvijas labākā hiphopa albuma titulu cīnās pieredze un jaunība
INSTAGRAM / PUBLICITĀTES FOTO

Mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” kategorijai ”Hiphop mūzikas albums” kopumā tika pieteikti 10 albumi, taču nominantu sarakstā iekļuvuši pieci – pieredzējušie mākslinieki Ozols, ansis, Arturs Skutelis, debitante Ūga, kā arī repa apvienība ”Kreisais krasts”.

”Lai gan pieteikumu skaits hiphopa kategorijā šogad nav liels, konkurence tajā ir pamatīga, un iespējams, ka šogad par “Gada albumu” varētu kļūt tieši kāds no šajā kategorijā iesniegtajiem albumiem.

Hiphopa kategorijā iesniegtie darbi labi atspoguļo aizvadīto gadu šajā aizvien daudzveidīgākajā žanrā. Ja nominantu piecinieks īpašus pārsteigumus nesagādāja, to izvērtēšana darbu augstās kvalitātes dēļ nebija viegls uzdevums. Uzskatu, ka pašmāju hiphopa videi arī pret šā gada nominantu sarakstu nevajadzētu rasties būtiskiem iebildumiem,” stāsta interneta televīzijas Chaula.tv ētera moderators, Radio SWH Rock raidījuma ”Roka nemieri” veidotājs Ēriks Saksons.

Žūrijas pārstāvis, ”Latvijas Radio 5 – Pieci.lv” mūzikas redaktors, mūzikas producents un dīdžejs Mārtiņš Makreckis (Makree) atzīst: ”Katrs no nominantiem ir unikāls un ar savu skanējumu. Vairums hiphopa mūzikas fanu Latvijā būtu gatavi maksāt lielu naudu, lai dzirdētu visus šos nominantus uzstājamies uz vienas skatuves!”

”Y a u d a” – Ozols

Ģirts Rozentāls jeb Ozols ir viens no Latvijas hiphopa mūzikas pamatlicējiem. Muzikālo darbību uzsāka 1996. gadā grupu ”Fact” un ”Rool Makaz” sastāvā. Solokarjeru uzsāka aizvadītās desmitgades sākumā ar debijas singlu ”Neko 2005” (2000.), pēc kura sekoja albums ”Cieņa un mīlestība” (2001.), ”Augstāk, Tālāk, Stiprāk” (2002.), ”Dūzis” (2003.) un 2009. gadā izdotais albums ”Neatkarība”.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma 2015. gadā Ozols atgriezās Latvijas mūzikā ar savu piekto studijas albumu ”Atpakaļ nākotnē”. Savas radošās darbības laikā Ozols uzstājies Dziesmu svētkos ar apvienoto kopkori, ar apvienību ”Austrumubloks” viesojies pie eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas, sasniedzis Zelta diska statusu ar albumu ”Cieņa un mīlestība”, kā arī ”Augstāk, Tālāk, Stiprāk” un piecas reizes saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu.

”Krasta FM” – ”Kreisais krasts”

”Kreisais krasts” (”KK”) ir viena no lielākajām un visilgāk esošajām repa apvienībām Latvijā, kuras pirmsākumi meklējami 2002. gadā. Gadu kopš iepriekšējā albuma ”Tilts” Kreisais Krasts izdod jaunu albumu ”Krasta FM”, kas galvenokārt radīts pandēmijas laikā.

Albumā piedalās: Punkts uz I, ansis, MAD, Ivans Baigais, JeeKaa, Dairis, EikshO, Lauris, Pēteris Upelnieks, Magnuss Eriņš, Deniss, Silins Beats, Kaizers, E.V., Cepums, marcways, Pionieris, trakamelodija, Adriana Miglāne, Ritvars, R2rs, Elfs, Beatowski, Reiks, KZR Beats, Jānis Krūmiņš, Dairis, Kārlis Indrišonoks.

”Lavīna” – Arturs Skutelis

Arturs Skutelis ir radošās apvienības un ierakstu studijas PKI dibinātājs un dzīvās mūzikas grupas ”Tvērumi” līderis. Skuteļa diskogrāfijā ir vairāki par latviešu hiphopa klasiku dēvējami albumi, tādi kā ”Manī mīt” (2009), ”Apziņas plūsma” (2011) u. c. Aizvadītajā gadā albuma ”Lavīna” dziesmai ”Arkanar” izdotais videoklips nominēts starptautiskajā kino festivālā ”Riga International Film Festival” kategorijā ”SHORT RIGA Baltic Music Video Competition” kā viens no aizvadītā gada labākajiem videoklipiem Baltijā (klipa režisors – Antons Barons).

2020. gada martā, nedēļu pirms Covid-19 izraisītā ārkārtas stāvokļa, koncertzālē ”Palladium” notika izpārdots radošās darbības Desmitgades koncerts.

Albums ”Lavīna” izdots 2019. gada decembrī, tas veidots sadarbībā ar tādiem latviešu bītmeikeriem kā Oriole, ansis, Rihards Štrauss, NiklāvZ un 181h. ”Lavīnas” centrā ir stāstījums par atmiņu un identitāti zaudējušu cilvēku, kura vienīgā iespēja atrast pazaudēto ir veikt noteiktu procedūru – iegrimt sapnī un ļauties tajā dzirdētai mūzikai.

”LG ir HH” – Ūga

Repere Ūga savu darbību uzsāka 2016. gadā, uzņemta hiphopa apvienībā ”Ausmeņa Records”. Repere ir sadarbojusies ar tādām apvienībām kā ”MKH41”, ”Misters un Nospiedumi” un reperiem MC Rass un Markoff.

Laikam ejot uz priekšu, repere izdeva savu pirmo solo dziesmu ”LG ir HH”, kas tulkojumā nozīmē ”Latgalē ir hiphops”. Ar šādu nosaukumu 2020. tiek izdots Ūgas debijas albums. Albumā repere ievelk klausītāju Rēzeknes hiphopa kultūras kustībā – tā ir ielu mūzika, mīlestība un vienotība starp kultūras piekopējiem.

Ūga ir vienīgā dāma, kura repo latgaliešu valodā, ar vislielāko godu nesot Latgales vārdu pasaulē.

”Liela māksla” – ansis

ansis ir viens no ilggadēji aktīvajiem un vietējā hiphopa skatuvē atpazīstamākajiem vārdiem. anša iepriekšējais solo albums ”Balzams” ieguva ”Zelta Mikrofonu” kā 2017. gada labākais pašmāju hiphopa ieraksts.

Jaunajā albumā “Liela māksla” iekļautas 12 dziesmas, kurās dzirdami tādi viesmākslinieki kā rolands če, Kristīne Balanas, Kashuks, Gints Smukais, Chris Vader, Niklāvz, 181h (Netīrās Cilpas), Oriole, Shenfi, DJ PM2THEAM, Didzis Bardo, Viesturs Melders, Elvijs Grafcovs u.c.

Ieraksts tapis 2020. gadā Rīgas nomalē, un tas radīts nelielā treilera istabā, kas pārvērsta par mājas ierakstu studiju.

Kā saka pats mākslinieks: “Šis ieraksts ir, pirmkārt, veltīts man pašam, otrkārt – hiphopa kultūrai. Tas ir personisks un reizē pašironisks (izcelsmes) stāsts par mani un manu dzīvi Latvijā un hiphopā vienlaicīgi.”

Mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” laureāti tika paziņoti 16. martā, kad jau 25. reizi tiks godināti aizvadītā gada izcilākajiem Latvijas mūzikas ierakstiem. Skatītājus priecēs aktuālāko mūziķu priekšnesumi un pirmatskaņojumi. Svētku ceremonijai būs iespējams sekot līdzi kanālā TV3, kā arī portālā tv3play.lv.

0 Komentāru